.
 

Köşe Yazarları
  Yorum Yap     Arkadaşına Gönder     Yazdır
     
hakan zat köşe yazısı, başakşehişr'e aday lazım, yerel seçimler,

BAŞAKŞEHİR’E ADAY LAZIM

Yerel seçimlere aylar kaldı.
Başakşehir siyasetinde ne gelişme var, ne ilerleyiş.
Aşina sıfatlar, bildik fotoğraflar dönüp dolaşıp yeni makamlara talip oluyor. İlçe seçmeninin değişen profili, hoş sürprizleri çantada bekletse de, seçim bütçesi kulvarında rakiplerine uzak ara fark atan Akp’nin maddi gücü, oy sandığında ibreleri değiştirebiliyor.
Uzlaşma cetvelinde sona gelen Chp-Hdp ve Chp-İyi Parti-Saadet gönül ittifakları, Başakşehir muhalif kanadının yüzde 51’e tutunma ihtimalini kuvvetlendiriyor.
AKP TELAŞLI
Akp, geçmiş seçimlerin aksine bu kez daha telaşlı görünüyor.
Mhp’nin yerel seçim stratejisinin renk dönüşümü, sağ cephe mevzilerine ciddi moral motivasyon kayıpları yaşatıyor durumda.
Mevlüt Uysal’ın bayrak değişimcisi Yasin Kartoğlu, ismiyle, cismiyle, enerjisiyle sıkı tartışılıyor. 14 aya yaklaşan görev süresindeki ılıman tutumu ve sosyal belediyecilik şemsiyesine sığdırmaya çalıştığı halka dokunma duygusu, sahici icraatlar kriterine hafif kalıyor.
Başakşehir Belediyesi’nin yüklü borcu, gayrimenkul satışına dayalı gelir beklentisi bordrosu, sürekli eksi bakiyelere konu oluyor.
Kartoğlu’nun yeniden adaylaşması için 14 aylık performansını dörde katlaması gerekiyor. İlçedeki Malatya’lı seçmen sayısının çok olması da artık cazip gelmiyor.
Mehmet Müezzinoğlu, Mehmet Şahin, Ahmet Selim Köroğlu, Sebahatdin Kayas dörtlüsü Akp’nin üçüncü Başakşehir kuşatmasında görev bekliyor.
 
CHP KALİTE KISKACINDA
CHP’de biri siyasi iki isim belediye başkan aday adaylığını ilan etti.
A.Hadi Akmugan son 4.5 yılı İBB olmak üzere dokuz yıllık kıdemli meclis üyesi. CHP grup başkanvekili. Üniversitede öğretim görevlisi. Doktora öğrencisi. Küçükçekmece Iğdırlılar Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı. Yeminli mali müşavir, denetmen, gözetmen, mesleki donanım abidesi. Bir çuval mesuliyet taşıyor. Tüm bunların yanına bir de belediye başkan aday adaylığını eklemesi, ‘Başka arzunuz var mı’ sorusunu akla getiriyor.
 
OLUR MU DERSİN?
İkinci aday adayı Uğur Barış Karabulut, 2017 yılının Ekim ayında CHP üyeliğine kayıt yaptırmış bir isim. Bader başkanı. Yüzlerce kişiyle Bader’den CHP’ye geçme vaadi 13 kişiyle sınırlı kalmış, üyelik işlemlerinin çoğu tamamlanamamış, hatta bazıları bir yıl içinde istifasını sunmuş olsa bile, kendi kulvarında gayretli bir şahsiyet. Aday adaylığı açıklama gününde gerçekleştirdiği konuşmalar ne yazık ki ilçeyi tanımadığının göstergesi. Bahçeşehir’i size emanet ediyorum, ben diğer bölgelere gidiyorum söylemi tecrübesizliğin ifadesi. Ön seçim talebi ve aday adaylarına eşitlik beklentisi demokrasiye duyduğu saygının resmi.
Varlığı Başakşehir’e armağan olur mu bilemeyiz ama, yeterlilik noktasında uzun düşünülmesi gereken bir aday profili.
CHP belediye başkan aday adaylığını açıklarken Bader başkanlık görevinden istifa etmeyi unutması büyük gaf.
Adaylaşırsam istifamı veririm, adaylaşamazsam böyle devam ederim blöfü, yoruma pek açık.
 
CHP İSTASYONU
Üçüncü isim Mehmet Katman, şimdilik beklemede. Dosyasını ilçe başkanlığına teslim etmesine rağmen, henüz resmi açıklama yapmamış olması sanıyorum taktik mesele. Başak ve Başakşehir mahallelerinden net 20 bin oy toplarım, belediyeyi kazanırım iddiası gayet fantastik. Geçmişinde farklı partilere ilgi duyması, hatta oy desteği sağlaması, güncel psikoloji ile ülke kurtuluşunu şimdilik CHP’de araması, derin çelişkiler yumağı.
 
YENİ ADAY ADAYLARI YOLDA
Bahçeşehir 2.Kısım mahalle muhtarı Selahattin Paker belediye başkan aday adaylığını açıklayabilir. Kemal Aydın, Ankara’dan olumlu işaretler aldı. Ben de varım dediği an, mevcut tercihleri süpürebilir. Tabi, tüm bu ihtimaller HDP ile olası ittifakı çıkmaza sokar. Kemal Aydın, aday adayı olursa, Oğuz Kaan Salıcı-Gökhan Zeybek-Seyit Torun üçlüsünün tamamından ve Parti Meclisi’nin çoğunluğundan onay görür.
 
HDP KİLİDİ
HDP’nin Başakşehir’de 35 bin oyu var. Tek başına seçime girerse yüzde 10’luk barajı rahatlıkla aşar. CHP ile ittifak denerse, en az beş meclis üyesi ile temsil edilme hakkı yaşar. Başakşehir’de Akp’ye giden muhafazakar Kürt oylar, bu kez rotayı HDP’ye çevirebilir. Demirtaş’ın gizli tanıklar sebebiyle cezaevinde olması, partinin üst düzey kadrolarının tamamının soruşturmaya, gözaltına uğraması, Akp-Mhp ittifakından doğan güven sancısı, sağ tandanslı Kürt seçmeni yeniden HDP’ye endeksleyebilir.
 
MHP OYUNU BOZAR
Yerel seçim kulvarında öz adaylar ile yarışacağını açıklayan MHP’nin Başakşehir başarı skalası fena değil. İlçe başkanı Fatih Keleşoğlu müthiş çalışkan. Kadrosu genç ve inançlı. MHP’nin adayı Keleşoğlu olursa, parti 25 bin civarında oy alabilir. Hatta, Akp’nin güçlü olduğu Kayaşehir bölgesinin ve Başak mahallesinin dengeleri sarsılabilir. Meclise temsilci verirse kimse şaşırmasın. Fatih Keleşoğlu bir sonraki dönemin bölge milletvekili adayıdır.
 
SAADET SUSKUN
Saadet Partisi bir türlü hedefini tutturamayan partilerden. BBP ittifakı denediler olmadı. Millet ittifakında yer aldılar, aşı tutmadı.
Erbakan’ın büyük mirasını doğru siyasetle yönetemedikleri çok açık. Akp seçmeninin yüzde 58’i ikinci parti olarak Saadet diyor.
Ama bu aşk, bir türlü somuta erişemiyor. Saadet, Başakşehir’de aday çıkarsa da alacağı oy belli. Son dakika manevrasıyla Akp’ye destek çıkmaları doğal hisler kıblesi.
 
SONUÇ
Başakşehir adayını arıyor.
Arsa arazi rantının başkenti, büyük ekonominin yeni mühendisini sabırsızlıkla bekliyor.
Seçmen kitlesi; orta bölgenin perişanlığını, Olimpiyat Köyü parsel savaşlarını, Ziya Gökalp mahallesi davalarını, Bahçeşehir’in betona sıkışmış yaşamını, bıktıran ulaşım ağını, yıldıran Suriye’li kalabalığını, Mahmutbey gişelerinden paralı geçiş ayıbını çözebilecek kahramanlarını bekliyor.
Aradığınız adaya şu an ulaşılamıyor.
 

 
 
Yorumlar
Yorum Yap


Bu habere henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap'a tıklayarak ilk yorumu sen yapabilirsin.

 
 
 
KÖŞE YAZARLARI
İbrahim Dinç
Bizlik Haller
Erol Turan
Fenerbahçe Kongresi
Esat Korkmaz
Anneler
Ebru Öztürk
Türk Dil Bayramı
Şirvan Yücel
Merak Dedikleri
Hakan Zat
Başakşehir
POPÜLER HABERLER
SOĞUK HAVALARA ...
TECRİT İNSANLIK...
ŞELALE’DE GİZLİ...
DEVRİMCİ BOYUN ...
(Miracın Kutlu ...
EPİLEPSİ FARKIN...
KENT ASALAKLARI
TÜRK DİLİNE AÇI...
VARLIK OLMAK Hİ...
Tümü
SON HABERLER
FENERBAHÇE KONG...
TÜRK DİL BAYRAM...
ANNELER
START-UP OLARAK...
Tümü
Haber bilgisinin gönderileceği e-posta adresini giriniz.
 
  Gönder  
 
  İptal  
 
 
rss facebook  Twitter

Gündem | E - Gazete | Köşe Yazarları | Vip Röportaj | Referanslar | Bize Ulaşın
ANASAYFA | FOTO GALERİ | VİDEOLAR | ANKETLER | KÜNYE | SİTENE EKLE | İLETİŞİM


Pikare 2024
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin
   
Valid CSS! Valid XHTML 1.0 Transitional