.
 

Köşe Yazarları
  Yorum Yap     Arkadaşına Gönder     Yazdır
     
Zerparola köşe yazarları, zerparola hakan zat köşe yazısı, hakan zat köşe yazısı, benim başakşehirim,

BENİM BAŞAKŞEHİR’İM

Hakan Zat Köşe Yazısı

Başakşehir Belediye Başkanı sayın Yasin Kartoğlu, renkli bir kişilik. Çocuklarla pek iyi anlaşıyor, gençlerle sıkı kaynaşıyor.
Olabildiğince sempatik, kısmen teknolojik, kimi zamanda jenerik hareketlerle, enerji potansiyelini yönetmeye çalışıyor.
Sayın başkan sürprizlerine yenilerini kattı ve yakın zaman önce hoş bir kampanya başlattı. Mutluluğun şehri Başakşehir’i bir de sizin gözünüzden izleyelim dedi. Dereceye girenlere muhteşem hediyeler verileceğini söyledi. Ve projenin 1 dakikayı aşmayacak video paylaşımı şeklinde gönderilmesini istedi.
Son başvuru tarihini de 03 Şubat 2020 olarak belirledi.
Anlatacaklarımız 1 dakikaya sığmayacağı için, doya doya yazalım dedik. Üç baba konuyu satır satır işledik.
Sayın Kartoğlu, içinden seçip beğensin, alsın, faydalansın istedik. Bizim gözümüzden Başakşehir’i anlatalım, kamuoyunu aydınlatalım;
 
1-LİVİNG LAB
Living Lab Başakşehir Belediyesi’nin çok övündüğü yaşam laboratuvarı. Hayatı değiştiren buluşların adresi olarak tanımlanıyor. Dünyada 340, ICT alanında Türkiye’de ilk ve tek olma özelliği taşıdığı ileri sürülüyor.
Living Lab, 2014 yılında Mevlüt Uysal zamanında hizmete açıldı.
Hikayesi çok ilginç.
Buyurun izah edelim;
 
NELER OLDU NELER?
Başakşehir Belediyesi, 2013 yılının Şubat ayında, Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından düzenlenen, Milli Savunma Bakanlığı ile Ulaştırma Denizcilik Haberleşme Bakanlığı’nca desteklenen  ''2.Savunma, Güvenlik ve Bilgi Teknolojileri Sektörel İşbirliği'' toplantısına katıldı.
Ana sponsorlar, Aselsan, Netaş ve Argela oldu.
Konferans, ''Kamu güvenliği ve sivil uygulamalar için 4.Nesil 4G Haberleşme Teknolojisini Geliştirmek'' başlığı altında duyuruldu.
 
ULAK PROJESİ
Baş aktör ''Ulak Projesi'', projeksiyon Living Lab olarak öne çıktı.
Başakşehir pilot bölge seçildi.
Ar-Ge firmalarının ürünleri ilk olarak burada denenecekti.
Toplantıda konuşan dönemin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, ''Hız berekettir'' sloganını manşetten verdi. Bakanlık tarafından projeye 40 Milyon Dolar finans desteği sağlanacağı müjdeledi.
 
PROTOKOL MASADA
Savunma Sanayi Müsteşarı Murat Bayar ve Müsteşar Yardımcısı Orhan Öge nezaretinde;
Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal,
ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Baykul,
NETAŞ  Genel Müdürü Müjdat Altay,
ARGELA Genel Müdürü Bülent Kaytaz protokolün taraflarıydı.
 
İŞLER KARIŞIYOR
Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, yeni teknolojileri kullanıcıya ulaştırmak istediklerini ve bu gaye ile için kamu özel yerleşim yerlerinde teknolojik altyapının kurulmasının özendirileceğini beyan etti.  
40 Milyon Dolar’lık bakanlık desteğinin büyük bölümü Başakşehir Belediyesi’ne tahsis edildi.
Uysal, protokolün imzalanmasından birkaç ay sonra
09 Nisan-11 Nisan 2013 tarihleri arasında Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen 16.Avrasya Ekonomi Zirvesi toplantısına katıldı.
'Fiber'den Bulut'a' adlı panelde söz aldı.
Şunları açıkladı;
100 bin konuta 1 gb ücretsiz internet erişimi sağladık.
Hedefimiz ICT teknolojilerinde dünya genelinde ilk 10 arasına girmek.
Uysal’ın sözleri gerçekle çelişiyordu.
Başakşehir’de değil 100 bin konuta, 100 konuta bile ücretsiz internet erişimi sağlanamadı.
Öğrencilere elektronik lego oyun grupları, uzaktan kumandalı maket uçak, kodlama tekniği işlemleri, kendi kendini sulayan saksı, giysi boyut aynası,  dijital ayakkabı kutusu, insansız hava araçları tanıtım filmi, Müsiad davetiye tasarımları, çocuk eğlence emtiaları gibi basit faaliyetler dışında içerik yaratılamadı.
Living Lab için gelen milyon Dolar’ların akıbeti şu ana kadar açıklanamadı.
 
BU CEO’YA DİKKAT
Konunun en önemli ismi.
Başakşehir Belediyesi Living Lab Ceo’su Ersin Pamuksüzer.
Pamuksüzer, Turkcell eski yönetim kurulu üyesi.
2003 yılında Sağlık Bakanlığı’ndaki yolsuzluk iddiaları çerçevesinde gerçekleşen Neşter 2 operasyonunda adı geçen 19 şüpheli isimden bir tanesi. Hanefi Avcı ile beraber kayıtlara girmiş kritik bir şahıs.
Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, devlet memurlarına menfaat temin etmek, görülmekte olan bir davanın seyrini değiştirmek, hakimleri baskı ve tehdit altına almak gibi suçlamalara muhatap olmuş sıra dışı bir iş adamı.  
Savcının suç örgütü ısrarına karşı, uzun süren davaların ardından 19 sanıktan 4’ü ceza almasıyla neticelenen sürecin kilit tarafı.
Living Lab ceo’muzun geçmişini de kısaca anımsamış olalım.
‘Benim Başakşehir’im’ kompozisyonunun ilk halkasını Living Lab sayfasıyla kapatalım.
 
2-) MEDİPOL
Sahibi Doktor Fahrettin Koca. Nakşibendi tarikatı bünyesinde hizmet veren İskenderpaşa cemaati lideri Mahmut Esat Coşan'ın ortakları arasında bulunduğu Haksağ Sağlık Hizmetleri A.Ş de bir dönem Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmış bir isim.
(Haksağ Sağlık Hizmetleri A.Ş, 2008 yılının Ekim ayında, Hazine Müsteşarlığı tarafından hazırlanan yatırım teşvik programından 79.2 Milyon lira destek almış, 2009 yılında faaliyetlerini sonlandırmış.)
Şirket kapandı, Fahrettin Koca durmadı.
Elindeki Nisa ve Medipol Hastaneleri’ni Medipolitan Eğitim ve Sağlık Vakfı bünyesinde birleştirdi.
Erdoğan'ın ''Aile Doktoru'' olarak ününü geliştirdi.
Medipol'ün önüne geçilemez yükselişi kısa sürede geldi.
 
ŞÜKÜR YARABBİ
Tekel'in Unkapanı'ndaki 6 katlı 146 bin metrekarelik binası çok ucuz bedelle Medipol'e geçti.
Kadıköy'de SGK'ya ait taşınmazlar Medipol'e verildi.
Beykoz Kavacık'taki 220 bin metrekare arazinin planları Medipol'e devir konusunda uygunluk göstermeyince üzerinde defalarca değişikliğe gidildi. 2005 yılı İBB Nazım İmar Planları'nda ''Parklar, çocuk bahçeleri ve oyun alanları'' fonksiyonunda görülen arsa hastane alanına çevrildi.
Sıra Bağcılar'a geldi. Önce devlet hastanesi yapılacak dendi. Kamulaştırma, istimlak dayatmalarıyla arsa üzerindeki hak sahipleri ucuz paralarla yerlerinden edildi. Ön pürüzler sırasıyla eritilince, proje birden kimlik değiştirdi. Devlet hastanesi fikrinden vazgeçildi, Medipol tercihi ilk sıraya yerleşti. Bağcılar Belediye meclisi, tam 7 kere imar değişikliği kararı verildi. Rekreasyon için ayrılan yeşil alanlar bile hastanenin kullanımına tahsis edildi. İnşaat yüksekliği sınırlamasında sadece dört kat için izin vardı. Oysa, proje beşinci, altıncı katları da kapsamaktaydı. Önce katlar çıkıldı, ardından prosedürler tamamlandı. Chp'li meclis üyeleri konuyu yargıya taşıdı. İtiraz ve davalara rağmen helikopter pistli dev proje 2.5 yıl gibi çok kısa bir sürede tamamlanarak hizmete girdi.
 
BAŞAKŞEHİR BOŞ DURUR MU?
Bahçeşehir 455 Ada 1 Parsel.
5.088 metrekare. 12.500 metrekare inşaat yapılabilir durumda. TOKİ’nin Başakşehir Belediyesi'ne ''Belediye Hizmet Alanı'' olarak devrettiği yer. Başakşehir belediye meclisinde alınan kararla parselin fonksiyonu ''Özel Sağlık Tesis Alanı'' olarak değiştirildi.
Planlar onaylandı. Uysal’a arsa satış yetkisi verildi.
Ama, satış gerçekleşmedi.
Çünkü, devir protokolünde; ''Parsel plan amacı dışında kullanılamaz. İmar tadilatı yapılamaz, kullanım kararı değiştirilemez, üçüncü kişilere satılamaz. Üzerinde satış-devir-temlik işlemleri yapılamaz, haczedilemez'' şerhleri vardı.
Tıkanıklıklar aşılamayınca, bu sefer arsanın Medipol Üniversitesi Rektörlüğü'ne bedelli devri ile ilgili yetki talep edildi.
Belediye meclisi, başkana devir protokolü imzalama yetkisini verdi. TOKİ, bedelsiz devrettiği arsanın ticari amaçla değerlendirilmesine karşı çıktı. Dava açtı, kazandı. Başakşehir Belediyesi yüklü tazminatla baş başa kaldı.
‘Benim Başakşehir’im’ çalışmasının ikinci başlığını Medipol alsın.
Medipol ile Başakşehir Belediyesi arasındaki diğer yakınlıkları anlatmak başka bir güne kalsın.    
 
3-)PETEK KOLEJİ-BAŞAKŞEHİR BELEDİYESİ
Başakşehir ilçesi, Başak Mahallesi’nde eğitim faaliyeti veren Petek Koleji için özel bir dosya açmak gerekiyor.
Çünkü, konunun içinde Reşat Petek ismi geçiyor.
Bilindiği üzere, Reşat Petek, TBMM Darbe Araştırma Komisyonu Başkanlığı yapmış bir hukukçu.
Geçmişte, Samanyolu TV’de, Fetullah Gülen’i öven programlarda sık sık rastladığımız Petek’in, darbeyi araştıran komisyonun başına getirildiğine nasıl şaşırmışsak, Başakşehir Belediyesi yönetimi ile olan ilişkisine de o denli şaşırıyoruz.
 
HASBAÇÇE’DEN ÖZEL KOLEJE
Başakşehir 5.Etap'ta bulunan 21 bin metrekarelik yer, mevcut planlarda Metrokent projesinin sosyal donatı alanı olarak geçiyordu. Fonksiyon değişikliğine gidildi ve Hasbaççe adıyla özel bir işletmeye tahsis edildi.
(Hasbaççenin açılımı; Has+Baba-Anne-Çoluk-Çocuk-Eğlence kelimelerinin baş harfleri)
Tesisin açılışı, 20 Haziran 2014 günü gerçekleşti.
İki adet lüks restaurantı, şık kafeteryaları, geniş, zengin içerikli çocuk etkinlik alanları ile sükse yapan Hasbaççe'nin yatırımcısı Akdeniz Girişim Holding, yatırım değeri ise 18 Milyon liraydı.
 
İLİŞKİLER AĞI
Reşat Petek, Hasbaççe'nin patronu.
Görünen patron Hizmet Sektörü İşveren Sendikası Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı ve Akdeniz Girişim Holding Yönetim Kurulu Başkanı Necmeddin Şimşek'in dayısı.
Petek Koleji'nin sahibi ve Final Eğitim Kurumları'nın kurucu ortağı Mustafa Petek’in ise abisi. 
 
DEĞİŞİME DİKKAT
Sosyal donatı alanı olarak başlayan süreç, önce Hasbaççe işletmesine, oradan da Petek Koleji’ne evrildi.
Eğitim alanı özelliği taşımayan parsel, geçişli aşamaların ardından özel kolejin emrine devredildi.
2014 yılında ticaret hayatına adım atan Hasbaççe, 2015 yılındaki operasyonla Petek Koleji ile yer değiştirdi.
Oysa, parselde imar hakkı yoktu.
Dikey, ya da yatay yapılaşmaya gidilmesi mümkün değildi.
Mustafa Petek, gelişmeleri şöyle değerlendirdi;
'Cemaat okullarında gizli ajandaların ortaya çıkması ve halkın gözünden düşmesi, özel okul ihtiyacını acil hale getirdi.
Taşın altına gövdemi koydum. Öğrenciler, aileler kalite ve inanç arasında tercih yapmak durumunda kalmasın istedik.
Avrupa standartlarında, yatay formatta, 4 bin metrekare alanda tek katlı yapıda, 15 bin metrekare bahçesi olan, evcil hayvan barınakları bulunan bir okul projesi geliştirdik.’
 
MAZİYE BİR BAKIVER
Reşat Petek’in kardeşi Mustafa Petek'in geçmiş yıllardaki ticari faaliyetleri hayli ilginç. Çoğunda siyasi ilişkiler ön planda.
Mustafa Petek, Tomurcuk Temizlik Turizm Gıda İnşaat ve Otomobil Sanayi Ticaret Limited Şirketi'nin kurucu ortağı.
Şirket, 2006-2010 yılları arasında TBMM Genel Sekreterliği'nden 30 Milyon, 2010 yılında İBB'den 8 Milyon, 2012 yılında İstanbul İl Özel İdare'den 1.5 Milyon liralık iş ihaleleri almış.
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı'ndan gelen 1 milyon liralık ihalenin ardından Mustafa Petek şirket ortaklığından ayrılmış.
Reşat Petek'in eşi Şerife Petek ise, bir dönem Tempo Güvenlik Temizlik Hizmetleri Limited Şirketi'nde ortaklık yapmış.
Şirket, kamudan yüklü ihaleler kazanmış, siyasetin nimetlerinden faydalanmış.
 
REŞAT PETEK KİM?
Reşat Petek, 1955 Burdur ili, Bucak ilçesi, Ürkütlü köyü doğumlu.
Önceki dönem Akp Burdur milletvekili.
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi.
2015 genel seçimlerine kadar, Balyoz ve Ergenekon davalarının geçerliliği ve haklılığı konusunda hukuk çalışması yürüttü.
Gülen cemaatinin hukuk danışmanı olarak ün yaptı.
15 Temmuz darbe süreci sonrasında kandırıldığını açıklayanlar arasındaydı.
 
İLGİNÇ SİCİL
Yimpaşzedelerin avukatı Doktor Acun Papakçı'ya göre;
Reşat Petek;1990’lı yılların sonundan itibaren Asya Finans'ın en büyük ortağı olan Yimpaş Holding bünyesinde, büyük yolsuzluklara adını yazdırdı.
Yimpaş, 1995 yılının sonunda Almanya'da faaliyete başladı.
Avrupa’da toplanan paraların Türkiye'ye nasıl aktarılacağı konuşulurken, Fetullah Gülen cemaati için banka ve finans yapıları kurulması fikri tartışmaya açıldı.
1996 Ekim ayında Asya Katılım Bankası ve ardından Asya Finans faaliyete başladı.
Reşat Petek, Yozgat Başsavcılığı döneminde Yimpaş'ın tüm yolsuzluklarına göz yumdu.
Yapı hakkında soruşturma açılmasını engelledi.
Gülen cemaati ile bağlarını kuvvetlendirdi.
Emekliliği sonrasında Yimpaş Holding yönetim kurulunda üst düzey yönetici olarak göreve getirildi.
Yimpaş, sonraki süreçte, izinsiz halka arz, bankacılık kanununa muhalefet, dolandırıcılık suçlamalarıyla yargılandı.
Yimpaş Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Uyar hapse atıldı.
Yimpaş'ın hukuka aykırı fiillerinin soruşturulmasını önleyen Reşat Petek, Yimpaş yönetim kurulu üyeliğinden ayrıldıktan sonra FETÖ/PDY soruşturmasında tutuklanan Tuskon avukatı Faruk Öksüz ile, İstanbul’da ortak hukuk bürosu açtı.
Tolga Öksüz Hukuk Bürosu avukatı Faruk Öksüz, aynı zamanda FETÖ'ye bağlılığı ile bilinen TUSKON'un (Türkiye Sanayiciler ve İşadamları Konfederasyonu) avukatıydı.
Faruk Öksüz'ün evinde yapılan aramada sinyal kesici özelliği taşıyan ''Jammer'' cihazına rastlandı.
 
CEVABI OLMALI
..2014’de Hasbaççe projesiyle kamu alanına demir atan, 2015 yılında Hasbaççe’nin yerine özel kolej açan, daha sonra Kayaşehir’e başka bir kampüs daha kuran Petek Koleji’nin asıl sahibi Reşat Petek, Başakşehir Belediyesi tarafından daha ne kadar korunacak?
..Planlarda yeşil alan olarak tanımlanan merkezi bir parselde ticari faaliyetini sürdüren Petek Koleji’nin imar planlarına aykırı okul binası ne zaman yıkılacak?
..Başakşehir Belediyesi, ilgili alandan ne kadar kira alıyor?
..Metrokent sakinleri ne zamana kadar mağduriyet yaşayacak?
..Ortak alanı, yeşil dokuyu, okul faaliyet sahası olarak işgal eden Petek Koleji yönetimine yasal mevzuatlar uygulanacak mı?
..Savcılığa suç duyurusunda bulunulacak mı?
..Söz konusu yerin kamuya terki yapılacak mı?
‘Benim Başakşehir’im’ yarışmasının üçüncü ve son gündemini de böylece sonlandıralım.
Haydi yarışalım.
Haydi gerçekleri konuşalım.
 
 
Yorumlar
Yorum Yap






Bu habere henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap'a tıklayarak ilk yorumu sen yapabilirsin.









 
 
 
KÖŞE YAZARLARI
İbrahim Dinç
Bizlik Haller
Erol Turan
Fenerbahçe Kongresi
Esat Korkmaz
Anneler
Ebru Öztürk
Türk Dil Bayramı
Şirvan Yücel
Merak Dedikleri
Hakan Zat
Başakşehir
POPÜLER HABERLER
SOĞUK HAVALARA ...
TECRİT İNSANLIK...
ŞELALE’DE GİZLİ...
DEVRİMCİ BOYUN ...
(Miracın Kutlu ...
EPİLEPSİ FARKIN...
KENT ASALAKLARI
TÜRK DİLİNE AÇI...
VARLIK OLMAK Hİ...
Tümü
SON HABERLER
FENERBAHÇE KONG...
TÜRK DİL BAYRAM...
ANNELER
START-UP OLARAK...
Tümü
Haber bilgisinin gönderileceği e-posta adresini giriniz.
 
  Gönder  
 
  İptal  
 
 
rss facebook  Twitter

Gündem | E - Gazete | Köşe Yazarları | Vip Röportaj | Referanslar | Bize Ulaşın
ANASAYFA | FOTO GALERİ | VİDEOLAR | ANKETLER | KÜNYE | SİTENE EKLE | İLETİŞİM


Pikare 2024
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin
   
Valid CSS! Valid XHTML 1.0 Transitional