.
 

Köşe Yazarları
  Yorum Yap     Arkadaşına Gönder     Yazdır
     
CHP Başakşehir ilçe kongresi, chp başakşehir,

CHP BAŞAKŞEHİR KONGRESİ

Gündem, CHP Başakşehir ilçe kongresi.
İlçe başkanlığı için aday çok, hevesli fazla, talipler sırada.
Beş ay öncesinden başlayan müthiş motivasyon örgütü şaşkına çevirmiş durumda.
Yaz tatiline rağmen önemli kalabalıklar yakalayan toplantılar, sanal aleme taşınan tartışmalar, adaylığa yakıştırmalar sürecin dinamik enerjisini simgeliyor. Ekrem İmamoğlu tarafından başlatılan yürüyüşün Başakşehir bayrağını taşımaya niyetli isimler gizli, yarı açık ve stratejik hazırlıklarla itibar depoluyor.
 
AH BİR DELEGE OLSAM
CHP Başakşehir ilçe kongresinde 400 delege oy kullanacak.
Doğal delegelerle beraber 420’ye yakın oy pusulası sandıkla buluşacak.
Mahalle birimlerinin delege belirleme esasları, ilçe başkanı ve yönetim kurulunun kalite standartları, parti abilerinin referans notları delegasyon yapısını somutlaştıracak.
Listeye giremeyenler feryada, adı yazılı olanlar değer inşasına başlayacak. İl delegesi pazarlıkları, yönetim kurulu opsiyonları, görev-yetki-sorumluluk tanımları hususunda el sıkışılacak.
Polemikler, çekişmeler ve mücadeleler sonucunda, seçilmişler, seçenleri saygıyla selamlayacak.
 
İŞTE BAŞKAN ADAYLARI
Gerçekleştirdiğimiz iletişimler, paylaştığımız fikirsel alışverişler ve tarafımıza yansıyan görüşler neticesinde ortaya çıkan ilçe başkan adayları listesini ilginize sunuyorum.
Adı geçen siyasilerin hepsinin aynı anda aday olma ihtimali elbette zayıf, biliyorum. Kongrede yarışa katılabilmeleri için en az 40 delegeden imza toplamaları gerekli. Kriterlere uymakta zorlanan aday adaylarının bazı isimlerle bir araya gelerek ittifak-işbirliği-ortaklık gibi anlaşma zeminleri oluşturma olasılığı kuvvetli.
Tüm bu denklem ve hesap ustalıklarını bir kenara koyarak analizlere geçiyorum. ‘’Ben aday değilim’’, ‘’Öyle bir talebim yok’’, ‘’Nereden çıkarıyorsunuz’’, ‘’Henüz düşünme aşamasındayım’’ tü ründen cevap ve çıkışlara karşı, bu kişisel tahminimizdir diyorum ve alfabetik düzende ilerliyorum;
 
1-) ALİ BİNBOĞA
Çarşaf listenin hararetli savunucularından. Parti emeği, saha performansı, çalışma direnci takdirle karşılanıyor. Faaliyetleri, görev bilinci, mevcut yönetim yapısına sert eleştirileri dikkat çekiyor. Toplantılarda sözünü sakınmayan, inandığını cesaretle savunan, düşüncelerini saklamayan tavırlarıyla ilgi topluyor.
İlçe başkanlığına adaylığını koyması halde, yarışa renk katacağı kesin.
 
2-) ARDA ENGİZEK
Örgütün geniş ve farklı kesimlerince sevilen, güvenilen, saygı gören ve desteklenen bir isim. İlçe başkanlığı konusunda istekli olduğu biliniyor. Ortada henüz netleşen bir durum yokken, yetkin olmayan bazı kişilerin Arda Engizek adına siyasi propaganda yapması, Gölet Gönülleri’nden Chp’ye yüksek umutlarla transfer olan, ancak kısa sürede siyasete havlu atarak kamuoyu beklentilerini karşılıksız bırakan Kudret Çelebi ve Cenk Söbe gibi dijital sahne fenomenlerinin telefon görüşmeleriyle partilileri Engizek lehine iknaya çalışması, genç avukatın yoluna mayın döşüyor.
Hüseyin Arda Engizek, bu tür eğreti iletişimlerin önüne geçip, sözünü kendi ağzından dile getirmeye başlarsa, şansı fazla.
 
3-) CEMAL DOĞAN
Önceki dönem CHP Başakşehir belediye meclis üyesi. Zorlu bir Çiğli belediye başkan aday adaylığı yarışından sonra evine döndü.
Siyasi tecrübe biriktirdi, yüksek deneyim gördü.
Örgütün yakından tanıdığı, benimsediği, onayladığı bir isim.
İlçe başkanlığı niyeti mevcut.
Adaylığını açıklaması durumunda kongrenin ağır favorilerinden.
 
4-) DENİZ BAKIR
Adaylığı kesin olan isimlerden.
Parti aşkı, çalışma hırsı, örgütsel kan hattı, bilgi donanımı ve iddiası ile hit adaylardan. İlçe içinden ve dışından geniş bir sevgi ağı var. Avukat arkadaşlarından, siyasi parti temsilcilerine, Parti Meclisi üyelerinden, belediye başkanlarına, sendika yöneticilerinden, sivil toplum kuruluşlarına kadar zengin kaynaklardan önemli isimler tarafından destekleniyor.
İlçe başkanlığını müthiş önemsiyor.
Enerjisini ve konsantrasyonunu hedefe kilitlemiş durumda.
‘Gözleri çakır, başkanım Deniz Bakır’ sloganı dilden dile geziyor.
 
5-) EMEL KARAMANOĞLU
Az sayıdaki kadın adaydan birisi. Esas amacı CHP İstanbul il yönetiminde yer almak. İlçe yöneticiliği konusunda tecrübesi bulunsa da, ilçe başkanlığına hazır olup olmadığına önce kendisinin, sonra delegelerin karar vermesi gerekiyor.
Başakşehir gibi zor ve zahmetli bir bölgede kadın ilçe başkanının çalışma veriminin, halk üzerindeki etkilerinin çok iyi irdelenmesi ve tartışılması şart. Emel Karamanoğlu’nun diğer adayların bazıları ile uzlaşı içine girmesi, il delegeliği noktasında ağırlığını hissettirmesi ve İstanbul il yönetimine uzanan koridorda yerini sağlamlaştırmayı seçmesi daha makul ihtimal görünüyor.
 
6-) ABDULHADİ AKMUGAN
CHP Başakşehir belediye başkan adayı.
Seçim süreci kariyerine çok şey kattı.
Defalarca Kemal Kılıçdaroğlu ile sohbet yaptı.
Onlarca kez İmamoğlu ile aynı sofrayı paylaştı.
Canan Kaftancıoğlu başkanla sayısız programa katıldı.
Popülaritesini artırdı, ismini hafızalara kazıdı.
Kendisinin doğal yollardan adaylık açıklayacağını zannetmiyorum.
Genel merkez, il, ya da parti yönetimlerinin talebi ile adı gündeme gelebilir.
İBB iştiraklerinin herhangi birinde yönetim kurulu üyesi olma ihtimali, kongre adaylığına engel değil.
Parti Meclisi, milletvekilliği, ya da başka pozisyonlar için Başakşehir ilçe başkanı etiketi değerlidir.
 
7-) KADİR POLAT
Sosyal sorumluluk projeleriyle ünlenen, Avcılar ve Başakşehir’deki toplumsal organizasyonlarda ana sponsor kimliği edinen, geç CHP’li, hamarat bir isim.
Zamanı uygun, enerjisi kafi.
Siyasi becerisini gösterebilmesi için görev alabilmesi zaruri.
CHP Başakşehir belediye meclis üyeliği adına fazla efor tüketti. Listenin ancak kontenjandan kısmında yer bulabildi.
Yaşadıkları, hedef adımlarını daha da kamçılamış durumda. Partisine ilçe mülkiyeti kazandırma sözünü tazelerse, iyi bir yönetim kurulu oluşturabilirse, aday sayısı 3’e indirgenirse, yarışa ortak olabilir. Tek yapması gereken, soğukkanlı kalması ve rasyonel davranması.
 
8-) KAZIM ÖZEREN
CHP Başakşehir’in babası.
İlçe başkanlığı yapmasını isteyenlerin sayısal ağırlığını biliyorum.
Hatta bu konuda bazı ön tekliflerin konuşulduğunu duyuyorum.
Bir süre önce geçirdiği trafik kazasının ardından, sağlık durumu eski durumuna dönebilmiş değil. Sıkıntılar yaşıyor.
İlçe başkanlığı gibi ağır külfet gerektiren bir göreve enerjisi cevap veremeyebilir. İOSB’deki görevi de siyasetsiz kalmasını gerektirebilir.
Son dakika bombası olarak Kazım Özeren ismini özenle saklı tutuyorum.
 
9-) MUSTAFA ERDEMİR
Mevcut ilçe başkanı. Yeni kongrede ilçe başkanlığına adaylığı kesin.
Yorucu ve yıpratıcı bir dönemde göreve geldi. Arka arkaya yaşanan seçimler, bitmeyen saha çalışmaları, Başakşehir gibi riskli bir ilçede siyaseti sürdürülebilir hale getirme çabaları örgüt bünyesinde, farklı kitlelerce, farklı mantıklarla algılandı. Kimisi entel, lümpen başkan değerlendirmesi yaptı, kimisi ise potansiyelini göstermesi için zaman tanınmasından yanaydı.
Av sporu merakı, pahalı güneş gözlükleri tavrı, dar pantolon tarzı nedeniyle kent soylusu benzetmesine maruz kaldı. Aristokrat duruşunun ve halkla irtibatlanamayan konumunun, Başakşehir’in bazı mahallelerine uyum sağlamasını zorlaştırdığı vurgulandı.
Çok eleştirildi, fazla yıpratıldı.
Emel Karamanoğlu ile bir yerlerde ortaklaşırsa, seçilmesi sürpriz sayılmaz.
 
10-) NECATİ ERDEM
Parti içi muhalefetin gedikli lideri. Kamuoyunun ilgi çemberinde. Erdinç Ünal’ın gölgesinden kurtulamaması büyük handikap.
Kongre toplantılarına erken başlaması, dikkatleri tetikledi.
Aday olması durumunda, kongreye nasıl bir taktikle hazırlanacağı merak konusu. Çok önceki dönem çarşaf liste diye inleyen, bir önceki dönem çarşaf liste uyumsuzluktur diyen Erdinç Ünal’ın bu sefer üstleneceği misyon kaos yaratırsa, oluşacak güven kaybından zarar görebilir. Necati Erdem, Başakşehir’in kadrolu muhaliflerini aynı duygu ekseninde toparlayabilirse ve yönetim kurulu listesi için sürpriz isimler öne çıkarabilirse, delegenin teveccühünü kazanabilir.
Bu teveccüh kongreyi kazanmaya yeterli midir?
Sabreden öğrenir.
 
11-) UĞUR KARABULUT
Aday olursa kendisinin, aday olmazsa destekleyeceği adayın hiç şansı yok. İlçe yönetim kuruluna girmek için talep açarsa, ait olduğu gruba kaybettirir. Parti içinde hizipçilik tehlikelidir.
 
12-) YAĞMUR GEYGEL
Sessiz ve derin bir aile. Baba ve kızı bir kez daha sahnede.
Bir dönem il yönetiminde yer alan Yağmur Geygel, tanıdığım en hırslı ve inatçı siyasi karakterlerden. Cemal Canpolat ekibiyle ikinci kez İstanbul’u denedi, olmadı. Milletvekili aday adaylığına yöneldi, olmadı. Parti Meclisi’ne niyet üretti, olmadı. Bu kez daha minör ölçekli bir serüvende. Başakşehir’de ilçe başkanı olmak için baba ağırlığını vitrine çıkarabilir. Sürpriz bir atak yaşatabilir.
 
YENİ BİR BAŞAKŞEHİR
İBB, artık CHP’de.
Kayaşehir Millet Bahçesi ve Başakşehir Sular Vadisi dahil birçok hizmet noktası İBB kontrolünde. İklim değişti. Enerji yenilendi.
CHP’nin muhalefette olduğu yerlerdeki, ilçe yönetimlerinin ve meclis gruplarının sorumluluk katsayıları yükseldi.
Başakşehir’e yeni bir dokunuş lazım.
Hırpalanmamış bir irade, bağımsız bir ruh lazım.
Bunu başarabilecek kim varsa, çıksın ortaya.
Aralık ayında seçim var.
Yelkenler fora.

 
 
 
Yorumlar
Yorum Yap


Bu habere henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap'a tıklayarak ilk yorumu sen yapabilirsin.

 
 
 
KÖŞE YAZARLARI
İbrahim Dinç
Bizlik Haller
Erol Turan
Fenerbahçe Kongresi
Esat Korkmaz
Anneler
Ebru Öztürk
Türk Dil Bayramı
Şirvan Yücel
Merak Dedikleri
Hakan Zat
Başakşehir
POPÜLER HABERLER
SOĞUK HAVALARA ...
TECRİT İNSANLIK...
ŞELALE’DE GİZLİ...
DEVRİMCİ BOYUN ...
(Miracın Kutlu ...
EPİLEPSİ FARKIN...
KENT ASALAKLARI
TÜRK DİLİNE AÇI...
VARLIK OLMAK Hİ...
Tümü
SON HABERLER
FENERBAHÇE KONG...
TÜRK DİL BAYRAM...
ANNELER
START-UP OLARAK...
Tümü
Haber bilgisinin gönderileceği e-posta adresini giriniz.
 
  Gönder  
 
  İptal  
 
 
rss facebook  Twitter

Gündem | E - Gazete | Köşe Yazarları | Vip Röportaj | Referanslar | Bize Ulaşın
ANASAYFA | FOTO GALERİ | VİDEOLAR | ANKETLER | KÜNYE | SİTENE EKLE | İLETİŞİM


Pikare 2024
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin
   
Valid CSS! Valid XHTML 1.0 Transitional