.
 

Köşe Yazarları
  Yorum Yap     Arkadaşına Gönder     Yazdır
     
uzaktan eğitim,ali özdeğirmenci köşe yazısı, zerparola köşe yazıları,

UZAKTAN EĞİTİM

Ali Özdeğirmenci Köşe Yazısı

Milli Eğitim Bakanlığı, 2020 yılı Ocak ayından itibaren Çin’de başlayıp tüm dünyada etkisini gösteren Covid19 virüsü sebebi ile 16 Mart 2020 tarihinden itibaren eğitim-öğretim sürecine ara verildiğini duyurdu. İçinde bulunduğumuz bu zor durumda, okulların kapanması ile eğitim-öğretimin nasıl devam edeceği büyük bir tartışma konusu oldu.
Milli Eğitim Bakanı sayın Ziya Selçuk tarafından yapılan açıklama ile 23 Mart 2020 tarihinden itibaren ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için TRT-EBA TV ile Eğitim Bilişim Ağı üzerinden uzaktan eğitim dönemi başladı.
Birçok özel eğitim kurumu ve üniversite çağrıya uyarak, kendi  uzaktan eğitim sistemlerini kurarak, eğitim-öğretimlerine kaldıkları yerden devam etme kararı aldı.
 
YAŞAM BOYU ÖĞRENME FIRSATI
Milli Eğitim Bakanlığı, EBA sistemi ile, MEB öğretmenlerince hazırlanan ve her kademe için tasarlanan içeriklerle, televizyon çekimleri yapıyor. Yapılan çekimler günlük 2 ders saati olarak yayınlanıyor. Öğrenciler internet aracılığıyla, EBA portalı üzerinden değişik eğitim kaynaklarına erişim sağlayarak uzaktan eğitim sürecini tamamlıyor.
 
FARKLI YÖNTEMLER GÜNDEMDE
Özel eğitim kurumları ve üniversiteler ise iki farklı yöntem ile uzaktan eğitim sistemlerini oluşturmuş durumda.
Bunlardan ilki, internet odaklı kullanıma dayalı, öğretmen ve öğrencilerin web kamerası ile eğitim yapmasını ifade eden, uygulamaları ile, canlı bağlantıları ile etkileşimi öngören eğitim programı. İkincisi ise, önceden hazırlanan video ve içeriklerin bir portal aracılığı ile etkileşime girilmeden, doğrudan öğrencilerin kullanımına sunulması.
MEB, 13 Nisan 2020 tarihinden itibaren, 8. ve 12. sınıflar için, canlı (etkileşimli) dersler başlattı. Yeni durumun başka bir kulvarı daha sürecin içine katıldı.  
 
HANGİSİ DAHA YARARLI?
Okulda, sınıf ortamında öğretmen ve öğrencilerin birbirleri ile etkileşim içinde yaptıkları eğitimin yerini hiçbir şeyin tutmayacağını biliyoruz. Ama öğrencilerin ev ortamında okuldan ve eğitimden uzak kalmamaları adına her iki sistemin de birbiri ile bağlantılı bir program çerçevesinde kullanılması en doğrusu.
Sürekli değişiklik göstermeyen sabit ve günlük bir zaman çizelgesi eşliğinde, öğretmenlerin canlı ders anlatımları sonrasında, eğitim portalları üzerinden animasyon, video, test vb… araçlar ile dersler pekiştirilmeli.
 
UZAKTAN EĞİTİMİ ANLAMAK
Uzaktan eğitim modeli, zaman ve mekandan bağımsız, öğrencilerin internet bağlantısı olan her yerde bilgiye hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmalarını amaçlar. Canlı eğitimlerde öğrenci sınıfta olduğu gibi öğretmenine soru sorarak, arkadaşları ile etkileşim içinde öğrenmeyi tamamlar. Ayrıca canlı dersler kayıt altına alınabilir ve sonrasında tekrar izlenerek konular desteklenebilir. Portallarda ise öğrenci istediği zaman istediği bilgiye ulaşabilir. Konu anlatımlarını görsel ve işitsel olarak hazırlanan araçlardan izleyebilir. İçeriğe yönelik kitaplar okuyabilir. Testler çözerek kendini geliştirebilir.
 
YENİ BİR MODEL
‘Uzaktan Eğitim’ zorda kaldığımız için çıkan bir öğretim sistemi değildir. Gelişmiş ülkelerde yıllardır uygulanan ve en yeni ölçme ve değerlendirme metotları kullanılan, modern donanıma sahip ve yenilikçi bir eğitim sistemidir.
Ülkemizde de hali hazırda uzaktan eğitim platformu bulunan, uzaktan online sınav yaparak ölçme değerlendirme hizmeti veren özel eğitim kurumları vardır.
 
DEZAVANTAJLARI YÖNETMEK
Uzaktan eğitimin en önemli dezavantajı tabi ki teknik konulardır.
İnternet bağlantısı en önemli sorundur. Öğretmen ve öğrenciler ekran başında fazla süre geçirmektedir. Evden alınan eğitimlerde grup çalışması yapılamıyor olması, ya da kısıtlı imkanlar sunulması, öğrencinin sosyal gelişimi açısından eksiklik olarak değerlendirilebilir.
Beden eğitimi, müzik, drama gibi uygulamalı derslerin dar alanlara sıkışması başka bir eleştiri kesitidir.
 
VELİYE TAVSİYELER
Uzaktan eğitimin en önemli unsurlarından birisi hiç tartışmasız velilerdir. Özellikle anaokul ve ilkokul öğrenci velileri teknik takip, bağlantı ve benzeri sorunlar yaşanmaması adına, öğrencilere ders öncesi destek vermelidir. Eğitimlerin yapılacağı ortamların belirlenmesi, sessizliğin sağlanması ve dikkat dağılmasını engelleyecek mekanların seçilmesi son derece önemlidir. Ayrıca eğitim sonrası verilen günlük ödevlerin takibi,  öğrencilerin konularını anlayıp anlamadıkları konusunda sohbet etmek, anlamadıkları yerleri ve konuları öğretmenleri ile görüşüp bilgilendirmek de velilerin mesuliyetidir.
Unutmamak gerekir ki, hiçbir eğitim sistemi veya modeli sınıfta öğrencilerin öğretmenleri ve arkadaşları ile etkileşim içinde gerçekleştirdikleri eğitimin yerini tutamaz.
Ancak, bu zor günlerde yapılan uzaktan eğitimin de yeri azımsanmayacak kadar önemlidir. 

 
 
Yorumlar
Yorum Yap


Bu habere henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap'a tıklayarak ilk yorumu sen yapabilirsin.

 
 
 
KÖŞE YAZARLARI
İbrahim Dinç
Bizlik Haller
Erol Turan
Fenerbahçe Kongresi
Esat Korkmaz
Anneler
Ebru Öztürk
Türk Dil Bayramı
Şirvan Yücel
Merak Dedikleri
Hakan Zat
Başakşehir
POPÜLER HABERLER
SOĞUK HAVALARA ...
TECRİT İNSANLIK...
ŞELALE’DE GİZLİ...
DEVRİMCİ BOYUN ...
(Miracın Kutlu ...
EPİLEPSİ FARKIN...
KENT ASALAKLARI
TÜRK DİLİNE AÇI...
VARLIK OLMAK Hİ...
Tümü
SON HABERLER
FENERBAHÇE KONG...
TÜRK DİL BAYRAM...
ANNELER
START-UP OLARAK...
Tümü
Haber bilgisinin gönderileceği e-posta adresini giriniz.
 
  Gönder  
 
  İptal  
 
 
rss facebook  Twitter

Gündem | E - Gazete | Köşe Yazarları | Vip Röportaj | Referanslar | Bize Ulaşın
ANASAYFA | FOTO GALERİ | VİDEOLAR | ANKETLER | KÜNYE | SİTENE EKLE | İLETİŞİM


Pikare 2024
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin
   
Valid CSS! Valid XHTML 1.0 Transitional