Yazdır  
BAHÇEŞEHİR İSTASYONU DOĞAL SU YOLU
Marmaray, Halkalı-Bahçeşehir aktarma istasyonu, Bahçeşehir Boğazköy mevkiinde, Pazartürk karşısındaki zemini su ile kaplı arazi üzerinde inşaa ediliyor.


 Geçtiğimiz günlerde lokasyonda   canlı yayın gerçekleştirmiş, toprağın   altındaki yoğun su potansiyelinden   bahsetmiş, burada İstanbul'a   yetecek kadar doğal kaynak suyu   bulunduğundan söz etmiştik.
 Projenin yükseldiği alanda, suya   bağlı sebepler yüzünden bir dizi   olumsuzlukla mücadele edildiğini   dile getirmiştik.
 
TEHLİKE BÜYÜK
 Projenin yüklenici firması Cedaş   Mühendislik, yerden su fışkıran   geniş parselde, su gelişini, debisini,   yönlendirilmesini kontrol altına   almak  için üç aydan fazla bir süre   zaman harcadı. Bazı bölümlerde  İSKİ'den destek alındı. Geniş çaplı drenaj kanallarıyla, altyapı ve üst yapı bağlantılarıyla konu kısmi olarak çözümlendi.
Ancak, yeraltından çıkan su başka noktalardan kol verdi.
Proje bu hassasiyetle ilerlerken, aktarma istasyonunun otopark olarak kullanılması planlanan bölümüne moloz, mıcır ve taş serpildi. İnşaat araçlarının zemin düzleştirme çalışmaları esnasında çoğu bölgede çökme meydana geldi.
 
RAYLAR DÖŞENİYOR
İnşaat alanında Cedaş mühendisleri ile sohbet ettik. Altyapı işlemlerinin çoğunun tamamlandığını ve ray döşeme aşamasına gelindiğini öğrendik. Elektrik, elektronik ve mekanik sistemlerin entegrasyonuyla birlikte, projenin Haziran ayının ikinci yarısında tamamlanmasının hedeflendiğini not ettik.
Gazetecilik sorumluluğumuz gereği, gördüğümüz risk ve tehlikeleri, olumsuz yönleri kamuoyuna aktarmak durumundayız.
Sonu iyi olsun.