.
 

Vip Röportaj
  Yorum Yap     Arkadaşına Gönder     Yazdır
     
zerparola,bahçeşehir tenis kulübü,ahmet tuncel,başakşehir belediyesi,mevlut uysal,Bahçeşehir Tenis Kulübü Başkanı

TENİS YAŞAM İKSİRİDİR

Ahmet TUNÇEL,
Bahçeşehir Tenis Kulübü Başkanı

Bahçeşehir Tenis Kulübü tarafından gerçekleştirilen Bahçeşehir Bahar Turnuvası çok kaliteli, mücadeleli ve keyifli müsabakalara ev sahipliği yaptı. Geleneksel hale gelen ve katılımcı sayısıyla, genel ambiyansıyla ve planlı yapısıyla İstanbul'un en nitelikli tenis organizasyonları arasında gösterilen turnuva, giderek gelişen sporcu vizyonuyla farkını kanıtladı.Bahçeşehir Tenis Kulübü Başkanı sayın Ahmet Tuncel ile buluştuk.
Hem turnuva sürecini, hem kulüp faaliyetlerini hem de gelecekle ilgili projeleri konuştuk.
Kaçıncı turnuvanız? İlgi nasıl? Bu yıl ne gibi değişiklikler var?---
Hoşgeldiniz. Kulübümüz Mayıs ve Eylül aylarında olmak üzere yılda iki kere tenis turnuvası düzenliyor.
19-29 Mayıs 2016 tarihleri arasında yapılan Bahar Turnuvası ile beraber 19 sayısına ulaştık.
Eylül ayında 20 diyeceğiz. Turnuvamıza ilgi çok iyi. Normalde bu tip organizasyonlarda 200 sporcu iştiraki tatmin edici bir seviye olarak algılanır. Biz teklerde 250 kişi, çiftlerle beraber 290-300 tenisçi aralığına eriştik. Sevindirici bir tablo. Silivri'den, Çorlu'dan, Edirne'den gelen sporcular var. Bu turnuvada alınan puanlar milli takım seçmelerini etkilediği için önemli bir sınav olarak nitelendiriliyor. Katılımcılarımız centilmenlik kuralları çerçevesinde tüm güçleriyle mücadele veriyor. Bu yıl turnuvanın genel konseptini korumakla beraber bazı ufak değişikliklere gittik. Kulübümüzün üyelerinden Yana Parlak hanımın eserlerinden oluşan küçük ölçekli bir resim sergimiz oldu. Dinlenme salonumuza enerji veren çok güzide bir çalışma. Sergiye, 14 yaşındaki kızım Elif Tuncel'in (Bahçeşehir Fen Teknoloji Lisesi'nde okuyor ve biz ona Teog canavarı diyoruz) emeğinden çıkan kendi yaş grubunu ifade eden minik bir resim koleksiyonu eşlik etti. 
Eserlerin arasından üç tanesini seçeceğiz. Açık arttırmada satarak gelirini kulüp hanemize işleyeceğiz.
Sanatla sporun içiçeliğini anlatan şıklığı pratik faydaya dönüştüreceğiz.


   
Turnuvaya bu kadar yoğun ilgi olması kurumsal başarınızdan mı kaynaklanıyor?
Biz köklü bir kulübüz. Tenis Federasyonu'nun önemsediği, değer verdiği bir kurumsallık ifade ediyoruz. Federasyon kendi internet sitesinden turnuva ile ilgili ayrıntılı bilgilendirmeler yapıyor. Lisanslı her sporcu dahil olabiliyor. Seksen lira katılım ücreti var. Kayıtlar sistem üzerinden alındığı için sonuca hızlı ve etkin olarak ulaşabiliyoruz. Organizasyona olan talep bundan kaynaklanıyor. Bahçeşehir, özellikleri açısından tenis sporuyla çok uyumlu, doğayla barışık, yeşilin ve temiz hava potansiyelinin ideale yakın olduğu bir yaşam alanı.
O nedenle sporcuların bu turnuvaya iştirak edebilmek için ekstra motivasyon yüklendiklerini düşünüyorum. 35-40-45-50-55 yaş gruplarındaki kategoriler dahilinde müsabakalar oluyor. Yani her beş yıllık yaş aralığına ayrı bir kategori açılıyor. Bu da her yaştan sporcuyu kapsayan olumlu bir durum. Kimse dışarıda kalmıyor.

   

Sponsorlarınız var mı? Yerel belediyeden destek aldınız mı?
Toplam 35 firmadan sponsorluk desteği aldık. Duravit ana sponsorumuz. Turnuvamıza sponsor olabilmek için geçmiş yıllardan beri bekleyen çok kıymetli firmalar vardı. Duravit Almanya bağlantılı olduğu için, iletişim aşamaları biraz daha uzun sürdü. Önce Almanya kanadını, sonra Türkiye ayağını hallettik. Ana sponsorumuz olarak belirledik. Innova Medikal co sponsorumuz oldu. Anadolu Hastanesi sağlık hizmeti olarak turnuvayı destekliyor. Başakşehir Belediyesi, turnuva öncesi tesisin genel temizliğini yaptırdı. Ağaçlık bögelerimizin peyzaj durumlarını elden geçirdi, eksikleri kontrol etti, giderdi. Bence yeterli ve samimiydi. Tüm sponsor firmalarımıza ve belediye yönetimine teşekkür ediyoruz.
 
Akbatı Garanti Koza ile beraber tenis sporuna bakış açısı değişti mi?
Koza Wos uluslararası düzeyde bir organizasyon. Dünya sıralamasında önemli yer tutan usta raketler bir araya geliyor. Mantalite tamamen ticari. Sponsor yatırımları tam profesyonellik barındırıyor. Spor Bakanlığı'nın önemli finansal destekleri mevcut. Biz dernek ruhuyla faaliyet veren bir kulüp örneğiyiz.
Öyle büyük çaplı organizasyonlar yapabilmemiz mümkün değil. Herşeyden önce kort sayımız buna engel. Burada aile ilişkilerine önem veren, dostluk kavramını önceleyen, tenisi spor sevgisiyle bütünleştiren bir duruşu simgeliyoruz.
Buna rağmen milli takımlara en fazla sporcu veren kulüplerden bir tanesiyiz.
Halen altı üyemiz milli takım sporcusu.
Bayan üyelerimize sorduğumuzda kulüp kortlarımızda tenis oynamanın Koza Wos'ta tenis oynamaktan çok daha zevkli olduğunu söylüyorlar. Kadınlar tüm gün burada. Aynı lezzeti hiçbir yerde bulamadıklarını belirtiyorlar. Ama, herşeye rağmen Koza Wos'un İstanbul'un tenis merkezi olması projesine imaj desteği verdiğine ve vereceğine inanmamız gerekiyor. 

       

Bahçeşehir Tenis Kulübü'nün kira kontratı 2017 yılında sona eriyor. Başakşehir Belediyesi kontratı uzatır mı?
Öyle olmasını umut ediyoruz. Öyle olmasını istiyoruz. Kontratımız devam ediyor. Belediye ruhsatımız mevcut.
Kır bahçesi olarak fonksiyon üstlenen bir lokalimiz var. Bugüne kadar amacına yönelik kullanılmadı.
İktisadi teşekkül kuramadığımız için biz de işletemiyoruz.
Orayı daha işlevsel hale getirmeye çabalıyoruz. Bahçeşehir Tenis Kulübü, çok önemli işadamlarını, sanayicileri, işletmecileri, profesörleri, hocaları, akademisyenleri ve serbest meslek sahiplerini bünyesinde barındıran, ciddi ilişkiler ağına sahip önemli bir yapı. Ben Bahçeşehir'e 1996 yılında geldim. Funda bloklarında oturdum. Kulübümüz 2002 yılında Bahçeşehir Belediyesi Tenis Derneği adı altında kuruldu. Üyelerimizin hemen hepsi Bahçeşehir'in eski sakinleri. Aidiyet bağlarımız çok güçlü. Kira kontratımızın yenilenmesinde problem çıkacağını sanmıyoruz.

Şartlar ne olursa olsun burada tenis oynanmaya devam edecek. Her Bahçeşehir'li, rezervasyon şartlarını yerine getirmek şartıyla arzu ettiği zaman kulübümüzün kortlarında tenis oynayabilir.

Bizler kulüp olarak, Bahçeşehir'e tenis sporunu sevdirdiğimize, genç yeteneklerin yetişmesine katkı verdiğimize inanıyoruz. Her yıl üzerine daha da katarak devam etmek istiyoruz.

           

Yaz sezonu nasıl geçecek?

Durmuyoruz. Kulüp üyelerimizden Sezai Bey 31 Temmuz için Ukrayna'da bir turnuva ayarladı. Oraya katılacağız. Aramızdan onbeş yirmi kişi toplanıp tenis oynayabileceğimiz tatil yerlerine gidiyoruz.
Göcek, Antalya Alibey gibi tenis keyfini daha üst noktada yaşayacağımız yerlerde hem ailemizle tatil yapıyor, hem de tenis formumuzu koruyoruz. Yaz dönemi tenis eğitim programlarımız son hızıyla sürüyor. Tesisimizdeki eksiklikleri gözden geçirip tamamlamak durumundayız. Başakşehir Belediyesi yarım olan kortumuzun tamamlanması için uygulama izni verdi. Fakat fiziki olanaksızlıklar sebebiyle bunu gerçekleştiremedik. Aşağıya doğru uzatsak, orada eski, güzel, olgun ağaçlar var. Kesilmemesi gerekiyor. Vicdanımız kabul etmiyor. Üst tarafa doğru gitsek idari binamızın duvara yapışması gibi ilginç bir durumla karşı karşıya kalıyoruz. Duşlarımız, soyunma odalarımız, iletişim odamız orada. Çözüm sağlamak için uğraşacağız.
 
Yakın dönem hedeflerinizi ve süreçle ilgili düşüncelerinizi öğrenip noktalayalım.
Üyelikte dördüncü senem. Yönetim kurulunda görevli arkadaşlarımızla beraber faydaya yönelik, kaliteli, güzel üretimler yapmaya odaklandık. Göreve geliş tarihimiz turnuva takvimine çok yakın bir zaman aralığında gerçekleşti. Kısa sürede organize olmayı başardık ve planlarımızı uygulamaya dönüştürmek için yola çıktık. Kendi iç dinamiklerimiz, prensiplerimiz, disiplinlerimiz doğrultusunda ilerlemeye çalışıyoruz. Düşünün hizmetli kadrosundan bir arkadaşımız işten ayrıldı, yerine üç aydır yeni bir personel alamadık. Neden? İnce eleyip, sık dokuyoruz. Hassas ve özenliyiz. İçimize alacağımız insanlara güvenebilmemiz gerekiyor. Burada çocuklarımız, ailelerimiz vakit geçiriyor. Hiçbir gün olumsuz bir olayla anılmadık. İç huzuru, barış, arkadaşlık ve samimiyet bağı bizler için vazgeçilmez nitelikler. Tenis Federasyonu lig sistemi uygulamıyor. Sporcuların ferdi olarak kariyer yapmalarını amaçlıyor. Yaşlara, gruplara, kategorilere göre başarı standartları var. İyi bir sporcu yetiştirmek çok zahmetli ve külfetli. Kapsamlı turnuvalara katılmak için iyi paralar harcamak gerekiyor. Hedefi olan bir tenisçinin yıllık ortalama maliyeti 300 bin Dolar civarında. Kulübümüzün eğitmenlerinden Muharrem Ataç hocamız Milli Takım Antrenörü. Dünya 127. görmüş bir isim. Türkiye için çok iyi sporcular, şampiyonlar yetiştirmek hedefindeyiz. Bunu başarabilecek güçteyiz.
 

 
 
Yorumlar
Yorum Yap


Bu habere henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap'a tıklayarak ilk yorumu sen yapabilirsin.

 
 
 
KÖŞE YAZARLARI
Ali Özdeğirmenci
Uzaktan Eğitim
Şirvan Yücel
Gerçek Mutluluk Nedir?
Hakan Zat
Başakşehir Virüs Haritası
Doçent Dr. Haluk Saçaklı
Neden Zor Kilo Verilir?
POPÜLER HABERLER
ROTAM ATATÜRK V...
GÜNDE 30 BİN CO...
VİRÜS EMEKÇİYİ ...
VİRÜSE KARŞI EV...
Göletin Yakışık...
İOSB BİTMEYEN R...
BU OKULA DİKKAT
BAHÇEŞEHİR'in G...
Başakşehir'e s...
Tümü
SON HABERLER
VİRÜSE KARŞI EV...
VİRÜS EMEKÇİYİ ...
ROTAM ATATÜRK V...
GÜNDE 30 BİN CO...
Tümü
Haber bilgisinin gönderileceği e-posta adresini giriniz.
 
  Gönder  
 
  İptal  
 
 
rss facebook  Twitter

Gündem | E - Gazete | Köşe Yazarları | Vip Röportaj | Referanslar | Bize Ulaşın
ANASAYFA | FOTO GALERİ | VİDEOLAR | ANKETLER KÜNYE | SİTENE EKLE | İLETİŞİM


Pikare 2020
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin
   
Valid CSS! Valid XHTML 1.0 Transitional