.
 

Kültür - Sanat
  Yorum Yap     Arkadaşına Gönder     Yazdır
     
İstanbul Devlet Opera ve Balesi, 2019-2020 Sezonunu,

ISTANBUL DEVLET OPERA BALESİ 2019-2020 Sezonunu

“Retrospektif - Geçmişe Yolculuk” Temasıyla Açıyor
Artık, Pasifik Okyanusu’nun tam orta yerinde, plastik atıklardan oluşan bir çöplüğümüz var. 7 Milyon ton plastik atıktan oluşan bir çöplük adası: 7. KITA
“ İnsanın kendi kendine oluşturduğu bu “ekolojik değişim”e İDOB olarak biz de dikkat çekmek amacıyla,“Dünyada bir sürü nesne varken, yenisini üretmek neden?!”diyoruz.
İşte bu sebeple; İstanbul Devlet Opera ve Balesi, “7. Kıta” dan yola çıkıp“Retrospektif - Geçmişe Yolculuk” teması ile şekillendirdiği yeni sezonda; geçmiş sezonlardan seçkileri, bazen aynı kadro ile bazen farklı solistler ile seyirci ile buluşturarak geçmişe yolculuğa çıkaracak.
İstanbul Devlet Opera ve Balesi,Ludwig van Beethoven eserleriile yeni sezona merhaba diyor. Konser, 3 Ekim Perşembe ve 5 Ekim Cumartesi 2019 Saat: 20.00’deKadıköy Süreyya Opera Sahnesi’nde.
Beethoven’ın bir senfonide insan sesini müzik aletleriyle aynı seviyede kullandığı ilk örnek olan IX. Senfonive yine Beethoven’ın piyano, koro ve orkestra için 1808 yılında bestelediğiIX. Senfoni’nin müjdecisi olarak adlandırılan ChoralFantasy (Koral Fantezi ) , programda yerini alıyor.
KonserinOrkestra şefliğini ZdravkoLazarov , koro şefliğini Volkan Akkoçüstleniyor. PiyanistBirsen Ulucan.
“9. Senfoni” ilesolist olarak; Otilia İpek, Barbora Hitay, Hüseyin Likos ve Suat Arıkan sahnede olurken; “Koral Fantazi”desolistler Sevim Z. Ateş, Hale Soner, Özge Kalelioğlu, Ufuk Toker, Onur Turan ve Umut Tingür.

  


Geçtiğimiz sezonlarda prömiyer yapan ve seyirciden yoğun ilgi gören, seyircinin tekrar sahneye konulmasını merakla beklediği-adetaSüreyya Operası Retrospektif Sezonu sayılabilecek programda , J. Massenet’in“Don Quichotte” , C. Gounod'un “Faust” , G. Verdi’nin “Falstaff”, I. Stravinsky’nin “The Rake’s Progress” , G. Donizetti’nin“Don Pasquale” ,S. Rahmaninov’un“Aleko” Operaları, M.Leigh’in “Mançalı Adam” Müzikali Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde sahnelenecek.

  

Ayrıca uzun yıllardır özlenen – Aspendos’da prömiyeri gerçekleştirilen - G. Bizet ’in Carmen Operası ,Zorlu PSM’de sahnelenecek. Ne zaman, nerede sahneleneceği bir sürpriz olan L. Weber’in muhteşem müzikali.30 sene sonra İstanbul’da: Evita !
Balede ise yine muhteşem başyapıtlar bizleri bekliyor. Kadıköy Süreyya Opera Sahnesi ve Zorlu PSM’de seyircilerle buluşacak olan bale eserleri;
L. Minkus’un Don Kişot, S. Rahmaninov, U. Şilliler, M. Ravel’ in Bahar, Nox ve Bolero’ dan oluşan Dans Trio’ su,P.I. Çaykovski’ninUyuyan Güzel’i, S. Rahmaninov, Ç. Işıközlü ve M. Ravel’in Bahar, Judith ve Bolero eserlerinden oluşan Dans Üçgeni , A.Adnan Saygun’ un, operamızın orkestra, koro ve solistlerimizle bale uygulaması şeklindesahnelediği Yunus Emre Oratoryosu , Giuseppe Verdi’ nin müziklerinden oluşan Üç Silahşor ve İstanbul’da ilk kezsahnelenecek olan C. Pugni müziği üzerine B. Hoinic’in Notre Dame’ın Kamburu. Gelenekselleşmiş “Mini Fest” sezon sonunda bale sezonunu kapatıyor.
İDOB’un Modern Dans Topluluğu İstanbulisebu sene 10.sezonunu kutluyor olacak. Jizel, Elektronika, Şehir-Orman ve Güldestan gibi popüler eserleriyle birlikte, uzun yıllar koreografi mesleğine emek vermiş ve Uğur Seyrek, Aysun Aslan, Mehmet Balkan, Geyvan Macmillen gibi önde gelen kıdemli isimlerin sanatını kutlayan “Dansın Ustaları” adlı programla bu koreografların MDTist için uyarlanmış eserlerini İstanbul seyircisi ile buluşturacak.Ayrıca sezon sonuna doğru Beyhan Murphy’nin, 70’ler ve 80’lerin pop kültürünü kutlayan Dönülmez Akşam adlı yeni eserinin sahnelenmesi planlanıyor. Mdt PerformanslarıBeşiktaş Fulya Süleyman Seba Kültür Merkezi ve Zorlu PSM’de.
Çocuklar, geleceğimizin sanatçı ve seyircileridir. Onlar için de en güzel oyunlarımızı tekrarlıyoruz ; “Tamino’nun Rüyası “ , “Gezginci Şövalye” “Dans et şarkı söyle” , 23 Nisan etkinlikleri kapsamında düzenlenen Resim YarışmasıveÇocuk koroları buluşması.
Ve konserler….
Gelenekselleşmiş Yeni Yıl Konserleri, Atatürk’ü Anma , Gençlik Konseri, Cumhuriyet Konseri, Çanakkale Konseri’nin yanında Schubert’in Winterreise, Napoliten, Şarkılarda Kadın, Senfonik Konserler, İspanyol Güneşi, Verdi’nin Messa da Requiem’i, Fuaye ve Arkeoloji Konserleri yer alacak.
 
Yorumlar
Yorum Yap


Bu habere henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap'a tıklayarak ilk yorumu sen yapabilirsin.

 
 
 
KÖŞE YAZARLARI
Güleser Çelik
Bahçeşehir'in Gurmesi
Ali Özdeğirmenci
Uzaktan Eğitim
Şirvan Yücel
Gerçek Mutluluk Nedir?
Hakan Zat
Başakşehir Su Oyunları
Doçent Dr. Haluk Saçaklı
Nefes
POPÜLER HABERLER
BOĞAZKÖY CAMİİ ...
TÜRKİYE DE KALA...
ŞAHİNTEPE DEVE ...
İBB BEYLİKDÜZÜ ...
İSTANBUL’A YENİ...
ONLINE EĞİTİMDE...
İŞÇİ CİNAYETLER...
AVCILAR DÖNÜŞÜM...
TÜRKİYE’NİN İNT...
Tümü
SON HABERLER
BAHÇEŞEHİR'İ NA...
DÜNYANIN PİLİ B...
EMEKLİLER İSYAN...
BOĞAZİÇİ ÜNİVER...
Tümü
Haber bilgisinin gönderileceği e-posta adresini giriniz.
 
  Gönder  
 
  İptal  
 
 
rss facebook  Twitter

Gündem | E - Gazete | Köşe Yazarları | Vip Röportaj | Referanslar | Bize Ulaşın
ANASAYFA | FOTO GALERİ | VİDEOLAR | ANKETLER KÜNYE | SİTENE EKLE | İLETİŞİM


Pikare 2021
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin
   
Valid CSS! Valid XHTML 1.0 Transitional