.
 

Sinema
  Yorum Yap     Arkadaşına Gönder     Yazdır
     
pera müzesi film programları,

PERA MÜZESİ FİLM PROGRAMLARI

Pera Film, Doğumunun 100. Yılında Ingmar Bergman’ı Anıyor!
Pera Film, İsveçli oyun yazarı ve film yönetmeni Ingmar Bergman’ı, doğumunun 100. yılında özel bir seçkiyle anıyor. Bergman’a Övgü başlıklı program, yönetmenin ilk ve son yapımlarının yanısıra, yakın zamanda Türkiye’de gösterilmemiş dokuz filmini içeriyor. Program, 14 – 29 Aralık tarihleri arasında Pera Müzesi'nde izlenebilir.
Pera Film, 2018 yılını Bergman’a Övgü programı ile kapatıyor. Sinema tarihinin etkili olduğu kadar tartışmalı yönetmenlerinden Bergman’ın sinemasına odaklanan program, doğumunun 100. yılında ünlü yönetmene saygı duruşu niteliği taşıyor. Program kapsamında, pek çok eserinin merkezine işlevini yitirmiş aile yapılarını ve kişilerin iletişim kurma konusundaki yetersizliklerini yerleştiren Bergman’ın kişisel sinema tarihinin dönüm noktaları gösteriliyor.

14 - 29 Aralık tarihleri arasında Pera Müzesi Oditoryumu’nda gösterilecek filmler arasında Kriz, Sihirbaz, Stimulantia: Daniel, Lanetli Kadınların Dansı, Sihirli Flüt, Provadan Sonra, Karin’in Yüzü, Harald ile Harald, Saraband bulunuyor.
  
Bergman’a Övgü programı, Ingmar Bergman’ın yönetmenliğini yaptığı ilk film Kriz’in gösterimi ile başlıyor. 1946 yapımı film, anlayışsız toplumla mücadele eden gençler, kadınlar ile erkekler arasında yaşanan gerilimi beyaz perdeye taşıyor. Program, bir ‘hilekar’ olarak sanatçının sembolik bir portresini sunduğu 1958 tarihli Sihirbaz ile devam ediyor. Stimulantia: (Bölüm: Daniel), Bergman’ın oğlu Daniel’in doğumunun ardından çektiği ve 16 mm ev filmlerinden oluşan bir derlemeyi içeriyor. Film, yönetmenin İsveç antolojik sinemasına yaptığı katkı ile öne çıkıyor.
 
Nesiller boyunca kendilerine aktarılan rolleri yaşayan kadınları temsil eden dört kadının kalabalık ve kapalı bir odada dans ettiği Lanetli Kadınların Dansı, Bergman’a Övgü programı kapsamında gösterilen yapımlar arasında yer buluyor. Tüm zamanların en zarif opera filmi olarak değerlendirilen 1975 yapımı Sihirli Flüt, aynı zamanda Bergman’ın derin müzik bilgisini sinema diline aktarmadaki yeteneğinin en iyi göstergesi olarak öne çıkıyor. Bergman’ın sürekli işlediği, hayat ile sanat arasındaki geçirgenlik temasına odaklanan 1984 tarihli Provadan Sonra, görünenin ardını göstererek tiyatroda yaşamın hem albenisini hem de bedelini irdeliyor.
 
Bergman’ın aile albümlerinden özel fotoğraflar kullandığı kısa filmi Karin’in Yüzü, annesi Karin’in güçlü yüz hatlarının görüntülerinden oluşuyor. Bergman’a Övgü programı, yönetmenin İsveç hükümetinin Kültür Komisyonu'ndan aldığı final raporunu on dakikalık hiciv gösterisine dönüştürdüğü Harald ile Harald ile dört yaralı karakterin etrafında şekillenen, hayal kırıklıkları ve affetme ile dolu bir oda olarak tanımlanan son filmi Saraband ile tamamlanıyor.
 
Pera Film’in Bergman’a Övgü film programı, 14 - 29 Aralık tarihleri arasında indirimli müze giriş bileti ile izlenebilir. Biletler Biletix’den temin edilebilir.


  
 
Yorumlar
Yorum Yap


Bu habere henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap'a tıklayarak ilk yorumu sen yapabilirsin.

 
 
 
KÖŞE YAZARLARI
Necla Ayaz
Potansiyelini Keşfet
Gül Güyük
Dokunsam Kırılacaktı
Süreyya Ağıl
Neden Spor Yapamıyoruz
Süreya Kılınç
Barıştan Korkma Hastalığı
Şirvan Yücel
Kıskançlık İle Yüzleşme
Hakan Zat
Delegem Olur Musun?
POPÜLER HABERLER
BOĞAZKÖY CAMİİ ...
YENİ PAZARTÜRK ...
Bahçeşehir ​ŞEL...
YEŞİLTEPE ''Yeş...
Süper sağlık mü...
GELİN DAMAT YAS...
YILDIZLAR KOLEJ...
​BAHÇEŞEHİR'e Ş...
DEPREMİN AYAK İ...
Tümü
SON HABERLER
​BAŞAKŞEHİR’DE ...
GÖZLER YAŞAM AN...
CEMEVİ DERNEĞİ’...
​5 DAKİKADA BAŞ...
Tümü
Haber bilgisinin gönderileceği e-posta adresini giriniz.
 
  Gönder  
 
  İptal  
 
 
rss facebook  Twitter

Gündem | E - Gazete | Köşe Yazarları | Vip Röportaj | Referanslar | Bize Ulaşın
ANASAYFA | FOTO GALERİ | VİDEOLAR | ANKETLER KÜNYE | SİTENE EKLE | İLETİŞİM


Pikare 2019
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin
   
Valid CSS! Valid XHTML 1.0 Transitional