.
 

Gündem
  Yorum Yap     Arkadaşına Gönder     Yazdır
     
başakşehir yeşltepe,,Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Bölgesizerparola, Bahçeşehir Sıvat Bölgesi,Başakşehir Belediyesi

YEŞİLTEPE ''Yeşil Dolarlar Tepe Tepe"

Başakşehir Belediyesi, İBB Meclisi'ne resmi başvuruda bulunarak kayıtlarda Bahçeşehir Sıvat Bölgesi olarak geçen Yeşiltepe'yi ''Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Bölgesi'' ilan etti. Bölge ile ilgili uygulama projelerinin Başakşehir Belediyesi tarafından yapılması kabul edildi. Söz konusu alan üzerinde yer alan arsalar ve parsellere yönelik alım-satım işlemleri kilitlendi. Bölgenin farklı coğrafik boyutları, üzerinden geçen yüksek gerilim hattı ve problemli zemin yapısı imar düzenlenmesinin önündeki başlıca engellerdi. Başakşehir Belediyesi, Yeşiltepe genelinde 2013 yılından bu yana geniş çaplı incelemeler gerçekleştird. 53.7 hektarlık kentsel dönüşüm alanı ile göz kamaştıran proje, tahmin edilmeyen noktalara sürüklendi.
PROJE BOLLUĞUNDAN BAŞIMIZ DÖNDÜ
Yeşiltepe'ye indik. Bölgede yaşamını sürdüren yerli halkla uzun sohbetler ettik. Haber kapsamından olumsuz etkilenmemeleri için kaynak isimlerini bilinçli olarak gizledik.
Objektifimize ve bilgi demetimize yansıyan ifadeleri hiç kesmeden satırlarımıza işledik.
''Hoşgeldiniz. Şunu iyi bilin ki buraya gelen ilk gazeteciler siz değilsiniz. Sorunumuz çok, sıkıntımız fazla. Başakşehir Belediyesi burada uzun zamandan bu yana farklı projeler üzerinde çalışıyor. Yapay göl olacak dediler, Gölet buraya taşınacak dediler, yürüyüş yolu olacak dediler, Botanik Park olacak dediler, 2 A-2 B kapsamında farklı işlem uygulanacak dediler. Yeni yapılan Pazartürk'ün yoluna buradan bağlantı verilecekti. Ancak, farklı gelişmeler sahnelendi. Akp'li bakanların ve çok daha üst düzey devlet adamlarının Yeşiltepe'ye ilgileri yükseldi. Adını vermekte sakınca gördüğümüz iki önemli Akp'li, burada yerleri bulunan, yaşlı, kimsesiz, felçli Lokman Kuşçu adındaki vatandaşın arsalarını aldılar. Para ödediklerini de sanmıyoruz. Ne olduysa oldu, arsalar başka yerlere savruldu. Lokman amcayı da ondan sonra göremedik zaten. Akp'li büyüklerimiz burada yer edinince Yeşiltepe'den yol geçmesine karşı çıktılar. Başakşehir Belediyesi'de gördüğünüz gibi üst taraftan yol açtı. Yeşiltepe'ye dokunmadı.''

DİŞ GEÇİREMEDİLER
Başakşehir Belediyesi, bölgedeki yerler üzerinde etki sahasını genişletmek adına farklı girişimlerde bulundu. Burada güçlü bir Muş birlikteliği var. Onlara diş geçiremediler. Erzurum'lu Mehmet, Konya'lı Osman, Cemil, Halit, Nazım, Tokat'lı Hüseyin dayı, Satılmış dayı, Orhan, Iğdır'lı Mesut, Kars'lı atom mühendisi Mehmet Ali ve daha nice arkadaşımız geçmiş zaman iletişimleri hakkında bilgi sahibi. Herkes haklarını korumaya çalışıyor, fakat bir kısmı Akp'den korkuyor. Belediye, aramızdan bazı isimleri kendi tarafına çekmeyi başardı. Belediyeye ajanlık yapılmaya başlandı. Akp aleyhinde kim konuşursa, bilgisi anında Akp yetkililerine ulaştı. Belediyenin söz konusu kişiye Kayaşehir'den ev teklif ettiğini duyduk. Burada da bakın şu tepedeki ev yaklaşık 10-12 ay kadar evvel belediye tarafından o şahsa hediye edildi. Aramızdaki konuşmaların Akp'ye nasıl sızdığını anlamaya çaılırken çöp işinde çalışan Emrah isimli kardeşimiz işinden oldu. Bir baktık hayvanını otlatan köylülere belediyeden para cezası yağmaya başladı. Buradaki insanlar arıcılık, hayvancılık, seracılık yaparak geçimlerini sağlamaya çalışıyor. Akp'liler geldi. Partiye üye yapmak şartıyla İnsanlara kömür, erzak dağıtmak istedi. Kabul eden etti, etmeyen hedef gösterildi.

KUZU İNŞAAT ARAPLARLA BERABER ARAŞTIRMA YAPTI
2015 yılının Ağustos ayında sahaya otuz tane inşaat aracı geldi. Ölçüm makineleri ile yerin önce 6, daha sonra 12 sonra da 75 metre kadar altına indiler. Numuneler alındı. Kuzu İnşaat yetkilileri ve Dubai'liler vardı. Burada bazı ünlü ses sanatçılarının da yer satın aldığını sonradan öğrendik. Yolun altından tünel çıktı. Tapu, kadastro, imar mevzuatı, idarenin talebi derken kafamız bayağı karıştı. Komşularımızdan Osman abi hayvancılıkla uğraşıyor. Muşlular seracılık yapıyor. Bekir abi geçimini yumurtadan sağlıyor. Özürlü çocuğu var. 400 kovanda arı üretiliyor. Kars'lı Mehmet Ali aslen atom mühendisi. Güzel arıcılık yapıyor. Mesut'un çiftliği var. Adaklık koyun, hindi, kurbanlık satıyor. Erzurum'lu Mehmet bir zamanlar hayvancılıkla uğraşırdı. 1999 yılından beri Yeşiltepe'de yaşayan bir kitleyiz.
Olacaklar konusunda tedirginlik hissettiğimiz için gerginiz.
ENGELLİ HASTANESİ KURULACAKTI
Projelerden bir tanesi de buydu. Engelli vatandaşlar için rehabilitasyon merkezi ve hastane açılacağını söylediler. Komşumuz Tamara abla var. Hristiyan. Ama, belki de birçok müslümandan daha fazla insan.
O bize gerçekleri aktarmaya çalıştı. Korkmayın, yılmayın, haklarınızı arayın diye önermeler yaptı. Ulusal medyadan gazeteciler çağırdı. Sesimizin duyulması ve mağdur edilmememiz için çaba harcadı.
Belediyede görevli zabıta Murat isminde birisi sürekli aktif halde.
Bölgede ne olacak, olmayacak herşeyi biliyor.
Bir takım kişilere buradan arsa satın aldırdığını söylediler. Zabıta Murat, Akp aleyhinde tavır alanların, belediye işlerine zorluk çıkartanların hayvanlarına kaçak işlemi yapılacağını ve tamamının kesilerek Et Balık Kurumu'na bağışlanacağını söyledi. Herkesi huzursuz etti.

VATANDAŞIN EVİ UÇTU
Doğulu bir arkadaşımız vardı. Olumsuz hava koşullarından dolayı yaşadığı evin çatısı uçtu, kullanılamaz hale geldi. Vatandaş belediyeye müracaat etti, ancak kendisine inşaat izni verilmedi. Günay isimli arkadaşımızın eşi bebek bekliyordu. Komşumuz haklı olarak belediyeye başvurdu. Evine doğru bir ara yol açılmasını talep etti. Talep önce geri çevrildi. Günay arkadaşımızın kararlı duruşu bozulmayınca, yol girişi hemen yapılıverdi.

EKMEĞİMİZLE OYNAMASINLAR
Domates, turp, yeşil soğan, maydanoz, pırasa yetiştiriyoruz. Süt, yumurta, arıcılık ile geçiniyoruz. Güvercin yetiştiriyoruz. Organik köy tavuğu üretimi yapıyoruz. Akp üyesi olmayanların koyunları, inekleri, yola çıktı diye cezalandırılıyor. Böyle bir baskı ortamında yaşamak istemiyoruz. Hemen arkamızda bitmemiş bir inşaat projesi var. Kamuoyunu Yeşiltepe şöyle olacak, böyle olacak diye kandırdılar. Projeden yer satın alan insanları zor durumda bıraktılar. Başakşehir Belediyesi tüm bu olanları bilmiyor muydu? Bal gibi haberleri vardı. Neden dokunmadılar sormak lazım. Yine hemen yakınımızda korkunç bir cinayet işlendi. Güvenlikten, ilgiden, hizmetten yoksunuz. Halkımız cahil. Akp'den müthiş korkuyorlar. Burada proje spekülasyonu ile evlerimizi, yerlerimizi elimizden alacaklar diye endişe içinde yaşıyoruz.
Birileri bizleri sahiplenmeli, birileri bu kötü oyuna son vermeli. 
 
Yorumlar
Yorum Yap


Bu habere henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap'a tıklayarak ilk yorumu sen yapabilirsin.

 
 
 
KÖŞE YAZARLARI
Gül Güyük
Dokunsam Kırılacaktı
Süreyya Ağıl
Neden Spor Yapamıyoruz
Süreya Kılınç
Barıştan Korkma Hastalığı
Şirvan Yücel
Nefret Doluşu
Hakan Zat
Bütün Baharlar İptal
POPÜLER HABERLER
BOĞAZKÖY CAMİİ ...
YENİ PAZARTÜRK ...
Bahçeşehir ​ŞEL...
YEŞİLTEPE ''Yeş...
Süper sağlık mü...
GELİN DAMAT YAS...
YILDIZLAR KOLEJ...
​BAHÇEŞEHİR'e Ş...
DEPREMİN AYAK İ...
Tümü
SON HABERLER
GENÇLER İŞSİZLİ...
CORONA PSİKOLOJ...
KADINA ŞİDDET V...
KİRA ÖDEMELERİN...
Tümü
Haber bilgisinin gönderileceği e-posta adresini giriniz.
 
  Gönder  
 
  İptal  
 
 
rss facebook  Twitter

Gündem | E - Gazete | Köşe Yazarları | Vip Röportaj | Referanslar | Bize Ulaşın
ANASAYFA | FOTO GALERİ | VİDEOLAR | ANKETLER KÜNYE | SİTENE EKLE | İLETİŞİM


Pikare 2020
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin
   
Valid CSS! Valid XHTML 1.0 Transitional