.
 

Gündem
  Yorum Yap     Arkadaşına Gönder     Yazdır
     
zerparola,ş bahçeşehir şelale park, bahçeşehir haberleri, maranta gusto,

​BAHÇEŞEHİR'e ŞELALE PARK DARBESİ

Başakşehir Belediyesi, Bahçeşehir'i Bahçeşehir'liyi ve Akp'ye oy vermeyen mahalle sakinlerini Şelale Park'tan vurdu. Park içinde bir dönüme yakın alanı, 2012-2013 döneminde Maranta Gusto işletmesine kiralayan ve kafe restaurant projesi altında fonksiyonunun çok ötesinde bir işgale göz yuman belediye yönetimi, yargı kararlarına göre ruhsatı iptal edilen ve yıkılması gereken yapıya sinsilik kuşanmış zekayla önce talip, sonra sahip oldu.
Şelale Park'ın göbeğine taht kuran, bölge idare mahkemesi ve Danıştay kararlarına rağmen bir yılı aşkın süredir dokunulmayan kompleks, bu kez belediye tesisi formatıyla yeniden ısıtılarak gündemin baş köşesine oturdu.

Mahkeme iradesi tanımayan, hukuka saygı duymayan, siyasi erk gücünü kamu zararına kullanan zihniyet, Kiptaş Vaditepe'de oturuma başlayan orta ölçekli muhafazakar kitleye hitap edecek Osmanlı desenli tesis hamlesini halkın talebi gibi makyajlayarak samimiyetsizlik vitrinine sundu.
  
ŞEYTAN BİLE ŞAŞIRIR
Olayın hikayesi 2011 yılından başlıyor.
Başakşehir Belediye meclisi 09-09-2011 tarihli birleşiminde, Şelale Park alanında yapılması düşünülen değişikliklerle ilgili teklif, Akp ve Chp'nin oybirliğiyle karara bağlanıyor. 
Projenin iç yüzünü Chp'li meclis grubundan saklamayı başaran Mevlüt Uysal, 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 18.maddesi e bendine uygunluk kriterine sarılarak 40 dönümlük Şelale Park ile ilgili yüksek kurnazlık içeren master planlarını devreye sokuyor.
2012 yılının Şubat ayında, parkın ana dokusunu teşkil eden yıllanmış ağaçlar kesiliyor, boy vermeye başlayan fidanlar sökülüyor, tabiatın armağanı yeşillikler umarsızca yok ediliyor. Sosyal donatı, spor ve park kullanımına ayrılmış alanlar daraltılıyor. İmalat uygulamaları plan notlarına aykırı şekilde ilerliyor. 
Sökülür takılır nitelikte işlev görmesi gereken malzeme yerine, çelik konstrüksiyon gibi ağır, uyumsuz ve aykırı inşaat ürünleri kullanılıyor.

CHP YARGIYA TAŞIYOR
Gelişmelerin ardından, Bahçeşehir sakinlerinin yoğun itirazına kulak veren ana muhalefet partisi Chp'den bir grup meclis üyesi kafe restaurant işletmesinin şehircilik, planlama ilkelerine ve hukuka uygun olmadığı gerekçesiyle ruhsat iptali ve yürütmenin durdurulması talepleriyle İstanbul 1.İdare Mahkemesi'ne dava açıyor. Bilirkişi raporlarını dikkate alan mahkeme heyeti 25 Aralık 2013 tarihinde dosyayı karara bağlıyor. 
Karar metni, Chp'li meclis üyeleri tarafından yapılan itirazların yerinde olduğunu açıklıyor.
Başakşehir Belediyesi, idare mahkemesinin kararını beğenmeyerek, dosyayı Danıştay 6.Dairesi'ne götürüyor. 
Danıştay, Başakşehir Belediyesi'nin itirazını kabul etmiyor ve yerel mahkemenin kararını onadığını duyuruyor.
19 yıl aktif avukatlık yapan, Madımak faillerini savunarak şöhretini katlayan Mevlüt Uysal, A takımıyla yaptığı istişareler sonucunda iyice köşeye sıkıştığını anlayınca zaman kazanmak adına ''Karar Düzeltme'' talep ediyor. 
Bu süreç içinde de hem Maranta Gusto işletmecisi RE Grup ile uzlaşmaya varıp kompleksi belediye tesisi olarak hizmete sokma fikri üzerine yoğunlaşıyor, hem de hukukun yumuşak karnından ilerleyip, kendi çıkarlarına yatkın bir sonuca ulaşmayı hesaplıyor. 

PLAN NOTU TANIMAYAN BELEDİYE TESİSİ  
Şelale Park yaklaşık 40 dönüm. Rekreasyon alanı fonksiyonunda yer aldığı için %5 i geçmeyecek şekilde düşük yoğunluklu prefabrik yapılar için elverişli. Yani toplam 2 bin metrekarelik hafif bir yapılaşmaya uygun. Parkın içinde yer alan Bahçeşehir Tenis Kulübü, bu kotanın önemli bir kısmını kullanıyor durumda. 
Söz konusu restaurant alanı ile birlikte Şelale Park yapılaşma oranı %15 lere kadar tırmanıyor. Bu durum, parkın asli fonksiyonu olan sosyal donatı hüviyetiyle çelişen bir tabloyu simgeliyor. Bir başka ifadeyle Başakşehir Belediyesi, yargı tarafından usulsüzlüğü onanmış bir projeyi, tabela değiştirerek sevimli hale getirmeye ve siyasi gücün etkisiyle legal zemine çekmeye çalışıyor.
Konuyla ilgili detaylı haber çalışmamızı ve çok önemli ipuçlarını gazetemizin yeni sayısından takip edebilirsiniz.
ZerParola Gazetesi Özel Haber  

 
 
Yorumlar
Yorum Yap


Bu habere henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap'a tıklayarak ilk yorumu sen yapabilirsin.

 
 
 
KÖŞE YAZARLARI
Ali Özdeğirmenci
Uzaktan Eğitim
Şirvan Yücel
Gerçek Mutluluk Nedir?
Hakan Zat
Başakşehir Virüs Haritası
Doçent Dr. Haluk Saçaklı
Neden Zor Kilo Verilir?
POPÜLER HABERLER
BOĞAZKÖY CAMİİ ...
ŞAHİNTEPE DEVE ...
TÜRKİYE DE KALA...
İBB BEYLİKDÜZÜ ...
ESENYURT YOLLAR...
TÜRKİYE’NİN İNT...
AVCILAR DÖNÜŞÜM...
BEYLİKDÜZÜ OFF ...
​BAŞAKŞEHİR ÇOC...
Tümü
SON HABERLER
İŞÇİ CİNAYETLER...
ŞAHİNTEPE DEVE ...
AVCILAR DÖNÜŞÜM...
İBB BEYLİKDÜZÜ ...
Tümü
Haber bilgisinin gönderileceği e-posta adresini giriniz.
 
  Gönder  
 
  İptal  
 
 
rss facebook  Twitter

Gündem | E - Gazete | Köşe Yazarları | Vip Röportaj | Referanslar | Bize Ulaşın
ANASAYFA | FOTO GALERİ | VİDEOLAR | ANKETLER KÜNYE | SİTENE EKLE | İLETİŞİM


Pikare 2020
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin
   
Valid CSS! Valid XHTML 1.0 Transitional