.
 

Köşe Yazarları
  Yorum Yap     Arkadaşına Gönder     Yazdır
     
hakan zat kşe yazısı,başakşehirde hesap değişti,

BAŞAKŞEHİR’DE HESAP DEĞİŞTİ

2019 yerel seçimlerinin Başakşehir kulvarında partilerin belediye başkan adayları belirlenmeye başladı.
Akp yeniden Yasin Kartoğlu derken, MHP, Mehmet Büyükçanga açıklamasıyla sürpriz bir çıkış yakaladı ve seçimlerdeki iddiasını kanıtladı. Meclis üyesi başvurusunun yoğunluğu partinin %10 barajını aşacağına olan inancı doğruladı.
HDP, Başakşehir’de aday çıkarmama ve Akp-Mhp bloğunu geriletecek her türlü akılcı projeye destek yönünde tavır alırken, Saadet Partisi düşük profilli aday, ya da millet ittifakına tam destek arasındaki düşünceden sıyrılamadı.
CHP’nin üç aday adayı arasından ipi kimin göğüsleyeceği henüz netlik kazanmadı. Abdulhadi Akmugan ağır favori olsa da, seçim finansmanının soğuk yüzü, her türlü denklemi sıfırladı.
 
KARTOĞLU ŞİMDİ MUTLU
Yasin Kartoğlu, atanarak eriştiği belediye başkanlık görevini, seçilerek sağlamlaştırmak niyetinde. Küçükçekmece’den beri Mevlüt Uysal’ın ekibinde olan Kartoğlu, Mevlüt abisinin desteğini Büyükçekmece dalgalarına teslim etti. 16 ayda yaşadığı tecrübeyi doğru okumak ve artık kendi adımlarıyla pozisyon almak mecburiyetinde. Malatya efsanesinin Darende çocuğu olan Yasin Kartoğlu, Başakşehir’deki yöre dernekleri bağını en iyi kullanan siyasetçi. Malatya’lı seçmen, hemşehri savunmasına namus gibi bakıyor. Radikal İslamcılar, cihatçılar ve ülkücü kökenliler Yasin başkan etrafında tek yumruk oluyor. Kartoğlu’nun yegane avantajı şimdilik bu. Belediyenin 1 katrilyona yakın borcu, yerel seçim sürecinde kamu kaynaklarının geniş kullanılmasının önünü kesecek.
Mevlüt Uysal’ın sadrazam edasında güle oynaya para harcadığı 2014 seçimleri, bu sefer aynı gerçeklerle ilerlemeyecek.
Akp’deki kapital limitinin tükenmesi, geniş kasaların bitmesi, Başakşehir ilçe yönetimindeki ağır topların neredeyse tamamının belediye şirketi Başakkent A.Ş’ye geçerek ticarileşmesi, ekonomik paniğin net göstergesi. Mevlüt Uysal’ın halktan uzak, soğuk, mesafeli ve kibirli tutumlarını kıran Kartoğlu, görevinin tamamını insanlara dokunarak geçirdi. Camiye gitti, Cemevi’ni ziyaret etti, yeni doğan bebeklere, hasta, yaşlı ve kimsesizlere saygısını, sevgisini esirgemedi. Lise çocuklarıyla şarkı söyledi, tiyatro izledi. Bilgievi denilen modern çağ medresesini mesken etti.
Çiçek kokladı, tebessüm topladı, şirin olmaya çalıştı.
Fakat, belediyecilik adına hiçbir şey yapmadı.
Mevlüt Uysal’dan kalma projelerin, programların aktüel kısmını ancak tamamladı.
Bir çok konuyu belirsizliğe bıraktı.
Anıt eser, büyük proje diyebileceğimiz tek bir performansı yok.
Özel inşaat şirketlerinin yaptığı parkları, bahçeleri belediye hizmeti gibiymiş gösterdi. İBB, TOKİ, Kiptaş ve Emlak Konut yatırımlarını Başakşehir Belediyesi hizmet portföyüne endeksledi.
Belediyenin finansal çöküşünün önüne geçemedi.
Kamu borçları yükseldi, kaynaklar tükendi.
 
SEBAHATDİN KAYAS FAKTÖRÜ
AKP Başakşehir İlçe Başkanı Sebahatdin Kayas, İOSB’deki görevinden azledildi. Başkan Nihat Tunalı’nın yanında, başkan vekili olarak sorumluluk alan, görevi suistimal iddialarının ortasında kalan Kayas, farklı davalardaki, değişik savcılık dosyalarının kilit ismi haline geldi.
İmaj, itibar, samimiyet derecesindeki büyük kayıp Akp’nin Başakşehir gücünü, konsantrasyonunu ve motivasyonunu negatif yönde etkiledi.
Millet ittifakına, ya da Hayır bloğuna dahil siyasi partilerin bu güne kadar konuya yönelik ses çıkarmaması, hayretle, ibretle ve şaşkınlıkla izlendi.
 
İYİ PARTİ GELİYOR
İyi Parti, CHP’den 8 ilçe istedi. Pazarlıklar, toplantılar sonucu talep 6 ilçeye indirgendi. Üsküdar-Çatalca-Başakşehir-Bahçelievler-Bağcılar-Arnavutköy İyi Parti’nin İstanbul projesi olarak kayıtlara girdi. İyi Parti milletvekili adayı, Küçükçekmece’li siyasetçi Özdemir Polat üzerinden ilerleyen iletişim süreçleri, Başakşehir-Arnavutköy-Çatalca hattındaki uzlaşma kriterlerini anlaşma zeminine çekemedi.
İyi Parti Başakşehir muhtemel adayı Bahçeşehir’li bir iş adamı. Finansal açıdan sorunu yok. Tecrübeli bir yönetici, başarılı bir girişimci. Yaptığımız özel görüşmelerde ilginç veriler ortaya koydu.
Akp’nin yerel seçimlerde, genel seçimlere oranla %4 daha az oy aldığını açıkladı. Bunun 9 bin oy demek olduğunu, ülkede yaşanan sert ekonomik krizin yarattığı mutsuz ortamın %5 oy kaybını daha ekleyeceğini ve bunun da 12 bin oy edeceğini savundu.
Yani, 2018 genel seçimlerde 104.233 oy alan Akp’nin, en az 20 bin oy gerileyeceği iddiasını ortaya koydu.
Başakşehir seçmen profilinin cumhuriyete bağlılık ölçeğini %65 olarak değerlendiren siyasetçi, İyi Parti’den adaylaşması halinde seçimleri en az 15 bin farkla kazanacağını duyurdu.
Tabi, bu hesaplar herkesin gönül otağından gelen duygular.
24 Haziran genel seçimlerinde 98.646 oy kazanan muhalefetin, bu çıtayı daha da ileri taşıyacağı düşünülüyor.
Yorgun teşkilatı hedefe yürütemeyen, ayrışma sürecine giren ve ülkedeki yarıdan fazla seçmene ekonomik ecel terleri döktüren Akp’nin Başakşehir Belediyesi’ni kaybetmesi ince detaylarda gizleniyor.
CHP’nin adayının kesinleşmesinin ardından CHP-İyi Parti final görüşmesinin yaşanacağına kesin gözüyle bakılıyor.
Artık, her oy değerli.
Artık, Başakşehir nefes alabilmeli.
Saygılarımla.
 
 

 
 
Yorumlar
Yorum Yap


Bu habere henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap'a tıklayarak ilk yorumu sen yapabilirsin.

 
 
 
KÖŞE YAZARLARI
İbrahim Dinç
Bizlik Haller
Erol Turan
Fenerbahçe Kongresi
Esat Korkmaz
Anneler
Ebru Öztürk
Türk Dil Bayramı
Şirvan Yücel
Merak Dedikleri
Hakan Zat
Başakşehir
POPÜLER HABERLER
SOĞUK HAVALARA ...
TECRİT İNSANLIK...
ŞELALE’DE GİZLİ...
DEVRİMCİ BOYUN ...
(Miracın Kutlu ...
EPİLEPSİ FARKIN...
KENT ASALAKLARI
TÜRK DİLİNE AÇI...
VARLIK OLMAK Hİ...
Tümü
SON HABERLER
FENERBAHÇE KONG...
TÜRK DİL BAYRAM...
ANNELER
START-UP OLARAK...
Tümü
Haber bilgisinin gönderileceği e-posta adresini giriniz.
 
  Gönder  
 
  İptal  
 
 
rss facebook  Twitter

Gündem | E - Gazete | Köşe Yazarları | Vip Röportaj | Referanslar | Bize Ulaşın
ANASAYFA | FOTO GALERİ | VİDEOLAR | ANKETLER | KÜNYE | SİTENE EKLE | İLETİŞİM


Pikare 2024
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin
   
Valid CSS! Valid XHTML 1.0 Transitional