.
 

Köşe Yazarları
  Yorum Yap     Arkadaşına Gönder     Yazdır
     
süreyya ağıl köşe yazısı, zerparola köşe yazıları,

NEDEN SPOR Yapamıyoruz

Süreyya Ağıl Köşe Yazısı
   Hepimiz spor yapmak istiyoruz kimimiz fiziksel, kimimiz sağlık sorunlarımızdan dolayı. peki ama spor yapmak için yeterli motivasyonumuz var mı ? Tabi ki itici güçtür önceki aldığımız elbisenin  yada gömleğin içine  giremememiz , uzun zamandır görmediğimiz birinin aaaa sen kilomu aldın diye sohbete başlaması  veya doktorumuzun bizi biraz korkutması .
     Her ne kadar bu sebepler bize yardımcı olsa da asıl sorun , istediğimiz kıyafete girer girmez veya sağlık problemlerimiz azalmaya başlar başlar rahatlayıp her şeyi yarıda bırakarak    başladığımız yere geri dönmemiz.
    Neden motive olamıyoruz ? Motive olmak için ne yapmalıyız ?
   Sosyal çevre;
    Bir kere tembeliz bunu kabul edelim  artı çevremiz de spor yapmayan hareketsiz tembel insanlarla dolu. Bu tembel çevre, bırakın sizi motive etmeyi  yediğiniz yiyecekler den , yaptığınız spora kadar alay edip sizi aşağıya bile çekecektir. Bu yüzden öncelik le sizinle aynı frekansta olmayan insanlardan sağlıklı beslenme ve spor konusunda onay beklemememiz gerektiğini öğrenmeliyiz. Bu tür insanların kendilerine bile faydası yokken sizi sizin kadar umursadığını düşünmek ne kadar doğru olur.
   Yoğun ,yorucu iş hayatı ve zamansızlık ;
Öncelikle  bilmelisiniz ki spor için hiçbir zaman ‘’zaman’’ olmayacak ! Zamanı siz yaratacaksınız istediğiniz her şeye zaman yarattığınız gibi. Yorucu olduğunu söylediğiniz iş hayatına gelince, iş veya hayat hiçbir zaman daha kolay olmayacak . Bu yüzden siz hem mental hem de fiziksel olarak güçlenmek zorundasınız. Zaten bu ikisini birbirinden ayrı tutmak mümkün değil. Yorgunluğunuza gelince bu tamamen vücudun hareketsizlikten kaynaklanan enerji üretmemesiyle alakalı bir durumdur. Bu yüzden boşuna bahanelere tutunmayın.
 Depresyon ;
Öncelikle şunu bilmeliyiz ki depresyondan çıkıp iyi olmak diye bir şey yoktur. İyi olarak depresif halden kurtulmak vardır. Yeryüzünde ister profesyonel ,ister amatör olsun sporu gerçekten benimsemiş  kişiler içinde anti depresana  ihtiyar duyan kimse yoktur. Dikkat ederseniz spor yapan kişilerin enerjileri hep yüksektir .sorunlarını da spor yapmayanlara göre daha hafif atlatırlar. çünkü spor yaparken kazandığınız olumlu alışkanlıklar belli zaman sonra sizin karakteristik özellikleriniz haline gelir.
Maalesef ülkemize  göre Avrupa da spora bakış  çok farklı. orda spor yapmadığınız zaman kendiniz dışlanmış hissedersiniz. Sokakta hamileliğinin son ayına kadardan tutun 70 yaşına kadar  spor yapan bir çok insan örneği görebilirsiniz. Biz neden yapamayalım ne eksiğimiz var !
Bu arada 17 yıllık dövüş hayatı bulunan milli sporcu olarak, düşüncelerimi akşamdan yumuşatıcıya koymuş olsam da sanırım biraz sert kalmış cümlelerim  olabilirJ  Ne diyoruz Atatürk ‘ünde  dediği gibi sağlam kafa sağlam vücutta bulunur . Sporla kalın
 
Yorumlar
Yorum Yap


Bu habere henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap'a tıklayarak ilk yorumu sen yapabilirsin.

 
 
 
KÖŞE YAZARLARI
Ali Özdeğirmenci
Uzaktan Eğitim
Şirvan Yücel
Gerçek Mutluluk Nedir?
Hakan Zat
Başakşehir Virüs Haritası
Doçent Dr. Haluk Saçaklı
Neden Zor Kilo Verilir?
POPÜLER HABERLER
BAŞAKŞEHİR İKİT...
BAŞAKŞEHİR VİRÜ...
GERÇEK MUTLULUK...
UZAKTAN EĞİTİM
NEDEN ZOR KİLO ...
SÖZ SIRASI BİZD...
BAŞAKŞEHİRSPOR ...
BAHÇEŞEHİR DEDİ...
ATATÜRK' ÜN İSL...
Tümü
SON HABERLER
BAŞAKŞEHİR VİRÜ...
UZAKTAN EĞİTİM
BAŞAKŞEHİR İKİT...
NEDEN ZOR KİLO ...
Tümü
Haber bilgisinin gönderileceği e-posta adresini giriniz.
 
  Gönder  
 
  İptal  
 
 
rss facebook  Twitter

Gündem | E - Gazete | Köşe Yazarları | Vip Röportaj | Referanslar | Bize Ulaşın
ANASAYFA | FOTO GALERİ | VİDEOLAR | ANKETLER KÜNYE | SİTENE EKLE | İLETİŞİM


Pikare 2020
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin
   
Valid CSS! Valid XHTML 1.0 Transitional