.
 

Sağlık
  Yorum Yap     Arkadaşına Gönder     Yazdır
     
HAYALİ KUSUR AMELİYAT MASASINA GÖTÜRÜYOR

HAYALİ KUSUR AMELİYAT MASASINA GÖTÜRÜYOR..

Bedenlerini sürekli inceleyerek hayali bir kusur bulan ve bu kusurları önce kozmetik yöntemlerle, ardından da estetik ameliyatlarla çözmeye çalışan kişilerde davranış bozukluğu olduğunu belirten Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Barış Önen Ünsalver, “Estetik takıntısı tedavi edilmesi gereken psikolojik bir hastalıktır” diyor.

Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Barış Önen Ünsalver, estetik takıntısının tedavi edilmesi gereken psikolojik bir hastalık olduğunu söyledi.
Kendilerine güvenleri yetersiz, dışarıdan onay beklentisi yüksek, mükemmeliyetçi ve narsist kişilerin, bedenlerini sürekli incelediğini, küçük bir kusuru büyüttüğünü ya da olmayan bir kusur bulduğunu söyleyen Ünsalver, bu kişilerin büyük zamanlarını hayali kusurlarını ortadan kaldırmak için harcadığını söyledi.
Hayali kusurlar takıntı haline getiriyorlar
Bu davranışların altında psikolojik sorunların yattığına dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Ünsalver, “Hayali kusurlarını yok etmek için büyük bir çabaya girişen kişiler, önce basit çözümlerle yola çıkıyor. Kozmetik ürünler ya da küçük cerrahi girişimler kullanıyor. Ancak bir süre sonra bunlar onu tatmin etmiyor.” dedi.
Olmayan kusur için estetik ameliyat!
Takıntılı kişilerin, bedenlerinin dış görünüşüyle ilgili sürekli bir uyumsuzluk algıladığını ve beden imajlarını bozuk bulduklarını  kaydeden Ünsalver, kişinin hayali kusurunu  abarttığını ya da olduğundan daha büyük olarak algıladığını söyledi:
“Güzellik takıntısı olan kişiler, kendilerini ya sürekli aynanın karşısında bulur ya da aynalardan kaçarlar. Kusur saydıkları durumlarını olduğundan daha kötü algılarlar. Burundaki küçük bir eğrilik onlara göre  sanki yüzlerinin tümünü kaplıyor ve herkes sadece bu eğriliği görüyor gibi düşünür ve buna inanırlar.
Kendilerine güvenleri yetersiz, dışardan onay beklentisi yüksek, mükemmeliyetçi, narsisistik kişilik yapısına sahip kişilerde estetik ya da  güzellik takıntısı olabilir. Aslında güzellik değişken ve geçici olduğundan ve güzellik takıntısı olan kişinin asıl sorunu psikolojik boşluktur.
Ameliyat tatmin etmez
Bu kusuru yok etmek için ameliyat olur ancak sorun aslında içsel yani  psikolojik olduğu için   yapılan müdahale onu asla tatmin etmez. Bir estetik operasyondan kısa süre sonra kişi kendisini operasyona iten ana güç olan içsel olumsuz algısının zorlamasıyla kendinde yeni kusurlar bulmaya başlayacaktır. Ayrıca  zamanı durdurmak mümkün olmadığından ve her ameliyat aslında birazda deformasyon yaptığından kişi eğer kendini başka şekilde değerli hissetmek için operasyonlar sürüp gidecektir.”
Terk edilme korkusu estetik takıntısını körüklüyor
İçsel boşluk yaşayan, kendilerini sevilmeye değer bulmayan ya da eşinin ilgisinin azaldığını düşünen kadınların da estetik takıntısı yaşayabildiğini belirten Yrd.Doç.Dr. Ünsalver, özellikle bu kişilerin, eşinin kendisini terk edeceği korkusu yaşayarak, estetik ameliyatlara razı olduğunu belirtti.
Ydr.Doç.Dr. Barış Önen Ünsalver, “Eşinin ilgisinin az olduğunu düşünen kadın her an terk edilebeceği hissiyle, evlilik ilişkisini onarabilmek amacıyla estetik ameliyatlara yeni kabul gören, onaylanan biri olmak amacıyla razı oluyor.” dedi.
 
 
 
Yorumlar
Yorum Yap


Bu habere henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap'a tıklayarak ilk yorumu sen yapabilirsin.

 
 
 
KÖŞE YAZARLARI
Ali Özdeğirmenci
Uzaktan Eğitim
Şirvan Yücel
Gerçek Mutluluk Nedir?
Hakan Zat
Başakşehir Virüs Haritası
Doçent Dr. Haluk Saçaklı
Neden Zor Kilo Verilir?
POPÜLER HABERLER
​ CORONA BÜYÜK...
ONORGANİC SAĞLI...
ORGAN NAKLİ
OBEZİTE İLE YAŞ...
OBEZİTEYE ESİR ...
VAMPIRE FACELIF...
D VİTAMİNİ MEME...
​YAŞAM GENLERDE...
​ ALZHEİMER GE...
Tümü
SON HABERLER
​ CORONA BÜYÜK...
OBEZİTEYE ESİR ...
OBEZİTE İLE YAŞ...
ORGAN NAKLİ
Tümü
Haber bilgisinin gönderileceği e-posta adresini giriniz.
 
  Gönder  
 
  İptal  
 
 
rss facebook  Twitter

Gündem | E - Gazete | Köşe Yazarları | Vip Röportaj | Referanslar | Bize Ulaşın
ANASAYFA | FOTO GALERİ | VİDEOLAR | ANKETLER KÜNYE | SİTENE EKLE | İLETİŞİM


Pikare 2020
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin
   
Valid CSS! Valid XHTML 1.0 Transitional